Kultura

6 czerwca w Soblówce w Gminie Ujsoły odbył się XIV Zwyk Bacowski. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło wielu gości z Gminy Ujsoły, powiatu żywieckiego oraz turystów z różnych części Polski.

Zwyk Bacowski to impreza plenerowa, której celem jest przybliżenie tradycji pasterskich, które dawniej stanowiły codzienne zajęcie wielu gospodarzy na Żywiecczyźnie a dziś podtrzymywane są przez niewielu baców. Zwyk Bacowski w Soblówce to tradycyjne powitanie owiec na hali. Owce będą wypasały się w tym miejscu do października. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą, następnie poświęcono owce a po udoju rozpoczęło się przygotowywanie tradycyjnego sera bunc, którego goście następnie mogli spróbować. 

Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać występów kapeli góralskich: dzieci z Fundacji Braci Golec, Kapeli Póki Co, Kapeli Spod Grapy z Rycerki Górnej oraz Kapeli Selesz z Ujsół. Wyjątkowo ciekawy był również pokaz tradycyjnych instrumentów pasterskich w wykonaniu Sylwestra Białasa. 

Goście mieli również okazję spróbowania wyjątkowych przysmaków tradycyjnej kuchni góralskiej, przygotowanych przez Koło Gospodyń z Gminy Ujsoły. Placki z blachy, oscyki i smakowite dania z ognia zachwyciły smakiem przybyłych gości.  

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku Zwyk Bacowski nie odbył się w tradycyjnej formie z powodu obowiązujących wówczas ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.