Kultura

Z ambitną kulturą muzyczną spotkać się możesz nie tylko w Operze czy Filharmonii. Wystarczyło przyjść do żywieckiego Amfiteatru na trzecie już spotkanie z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.

W tym roku orkiestra wzmocniona galerią głosów Chóru Uniwersytetu Śląskiego HARMONIA przyspieszyła metabolizm artystycznych uniesień.

Wzniosłe emocje czekały na słuchaczy już na samym początku. Koncert otworzył motyw przewodni "Gwiezdnych Wojen" Williamsa. Zaraz po muzycznym ataku szturmowców orkiestra pod batutą księdza Przemysława Pasternaka zaatakowała mistrzem wyciskania łez, czyli słynnym "Titanikiem" Hornera. "My heart will go on", mimo że nie zaśpiewane przez Celine Dion, zahipnotyzowało wypełniony po brzegi Amfiteatr. Dopełnieniem umiejętnej gry na emocjach było przepiękne wykonanie Katarzyny Jaracz "Misji" wielkiego Ennio Morricone. Po tak sytej porcji wzruszeń zapowiedziano 15 minutową przerwę, by złapać oddech na wszystko to, co czekało na słuchaczy w dalszej części koncertu.

W przerwie pomiędzy pierwszą a drugą częścią wydarzenia również nie zabrakło emocji! Tym razem jednak widzowie wzruszyli się przez niespodziewane oświadczyny Bartłomieja Szysza, pianisty orkiestry, który oświadczył się wybrance swojego serca - Katarzynie Kotlędze, będącej koncertmistrzem orkiestry. Nie mogło być inaczej - oświadczyny zostały przyjęte, co przypieczętowały gromkie oklaski ponad dwóch tysięcy słuchaczy.

Po przerwie nastąpiła gwałtowna zmiana scenografii muzycznej. 130 artystów z trudem mieszczących się na scenie zaprosiło publiczność w podróż po muzycznej krainie bajek, nie tylko tych Disneya. Król lew, Kraina lodu, z głośną „Mam tę moc”, która podbiła świat nastolatków na całym świecie. "Książę Egiptu" i "Pocahontas" sprawiły, że wszyscy poczuli się dziećmi, choć na chwilę.

Ostudzeniem sielanki były bardziej rozrywkowe brzmienia, takie jak: Queen, Tina Turner, Boney M.

Bissom nie było końca, a klamrę koncertu domknęło wykonanie „ Dmuchawce latawce wiatr”, które wykonała wraz z artystami na stojąco cała zgromadzona w Amfiteatrze publiczność.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. 

Autor: Gabriela Kachel