Kultura

Zabłocie poznać trzeba. Gdzie to jest? Większość mieszkańców Żywiecczyzny doskonale zna to miejsce: to tutaj właśnie znajduje się dworzec PKP, dawniej również dworzec PKS – obecnie stanowiska postojowe dla BUS-ów rozwożących ludzi do wszystkich zakątków naszego powiatu. Tutaj znajduje się papiernia Solali, Browar i Futrzarnia, tutaj są korty tenisowe i tutaj są boiska klubów: TS Soła i Czarni-Góral. Tu na przełomie roku starego i nowego zobaczyć można Dziady noworoczne zwane Jukacami. Dziś to jedna z symbolicznych dzielnic Żywca. A dawniej?...

Po lewej stronie rzeki Soły, poprzecinane Leśnianką, Młynówką i Sienką leży Zabłocie – dawna wieś i siedziba gminy. Jej historia sięga wieku XIV – historia ciekawa, często trudna, wpleciona w dziejowy krajobraz Europy i Świata. Nad Zabłociem górują trzy wieże: kościoła św. Floriana, papierni Solali i wieża ciśnień za torami kolejowymi. Mieszkańcy opuszczali Zabłocie – cześć dobrowolnie „za pracą”, część przymusowo – i w miarę możliwości wracali. Pojawiają się piękne kamienice, fabryki, ale również kapliczki, krzyże wotywne i ślady bytności tych, o których wiemy coraz mniej. Historia utrwala miejsca: „pod Góralem”, „popod Grojec”, „na Węgry”, „Kamieniec” czy „Bojki.” Aby nie zapomnieć, trzeba o historii opowiadać – słuchać starszych mieszkańców, gromadzić dokumenty, zdjęcia, pamiątki. I spotykać się w miejscach wspólnych dla społeczności – budować więzi tam, gdzie zanikają, i zacieśniać te, które są.

Po to właśnie powstał projekt „Zabłockie szlaki” - które prowadzą do Browaru, i nie tylko. Autorami projektu są: Anna Barabasz, Beata Bachmińska i Jarosław Gowin, którzy powołali grupę nieformalną „Aktywne Zabłocie” ( więcej o nas TU )

Co konkretnie powstało? Cztery ważne elementy:

- po pierwsze: wytyczyliśmy wstępnie 6 szlaków spacerowo-historycznych po Zabłociu: galicyjski, siutrorzy, Jukacy, sportowy, piwny i węgierski. Aby łatwiej było się poruszać i poznawać historię naszej dzielnicy, powstała mapka ( w postaci ulotki) oraz strona internetowa, zawierająca stale aktualizowane informacje, pełniące funkcję społecznego archiwum Zabłocia. Link do strony tutaj: https://zablocieinfo.wixsite.com/szlaki

- po drugie: w przestrzeni publicznej, wzdłuż rzeki Soły ii ulicy Tetmajera umieściliśmy 4 tablice z kalendarium historycznym Zabłocia. Jeśli uda się pozyskać środki, planujemy kolejne.

- po trzecie: skrytki geocache – szukajcie, a znajdziecie,  więcej o tej części projektu tutaj.

- i po czwarte: palenisko i ławki na plaży nad Leśnianką. W zeszłym roku wybudowaliśmy boisko do siatkówki plażowej, w tym roku rozbudowaliśmy infrastrukturę rekreacyjna o kolejne elementy.

Jak to możliwe? Takie rzeczy dzieją się w Zabłociu dzięki mieszkańcom – w działania włączyły się szkoły: SP nr 1 im. Wojska Polskiego i Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. AK, Jukace z Zabłocia, ale również samorząd: Burmistrz Miasta Żywca i Miejskie Centrum Kultury. Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec i przy ogromnym wsparciu i nakładzie pracy mieszkańców. 22 kwietnia 2017 spotkaliśmy się na plaży nad Leśnianką aby cieszyć się tym, co powstało.

Zapraszamy na zabłockie szlaki!

Autorzy:  Grupa nieformalna Aktywne Zabłocie

Anna Barabasz, Beata Bachmińska, Jarosław Gowin