Portal www.zywiecinfo.pl wraz z Muzeum Miejskim w Żywcu zaprasza do bezpłatnego zwiedzenia wystawy "Jachting. Pasja arcyksięcia Karola Stefana Habsburga z Żywca".
Wystawę będzie można zwiedzić wraz z kustoszem Dorotą Firlej, która opowie o pasji Karola Stefana Habsburga oraz o żywieckiej rodzinie Habsburgów. Dla naszych Czytelniczek i Czytelników zwiedzanie jest bezpłatne. Wystarczy poinformować, że pragną Państwo skorzystać z akcji portalu www.zywiecinfo.pl oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Z bezpłatnego zwiedzania można będzie skorzystać 21 i 22 listopada w godzinach 12:00 i 14:00.
Zapraszamy!
O wystawie:
Wystawa jest prezentacją albumu ze zbioru Muzeum Historii Fotografii w Krakowie o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej. W albumie znajduje się 112 fotografii datowanych na lata 1880 – 1900. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka „Cox & Durrant”, oraz anonimowi fotografowie. Album jest zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku.
Na wystawie zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej, wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są regaty, jego pierwsze jachty oraz żaglowce pływające u wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin). Drugi blok poświęcony jest jednej z form jachtingu – regatom, dziewiętnastowiecznej rozrywce arystokracji i finansjery. Zaprezentowane są w nim fotografie przedstawiające najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe. Trzeci blok dedykowany jest parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. Statki te umożliwiły miłośnikom wodnego sportu, którzy nie będąc w stanie sprostać wymaganiom tradycyjnego żeglarstwa, wygodne podróżowanie pod żaglami. Celem prezentacji tego właśnie albumu o tematyce marynistycznej jest nie tylko ukazanie tematu jachtingu. Sam album staje się punktem wyjścia dla rozważań nad zagadnieniem czym było kolekcjonerstwo i kim był kolekcjoner fotografii w XIX wieku.
Po raz pierwszy wystawa została przedstawiona w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (luty-marzec 2015 r.) Kolejna prezentacja ma miejsce w Muzeum Miejskim w Żywcu (listopad 2015-styczeń 2016) w mieście, w którym Karol Stefan Habsburg zamieszkał na stałe wraz z rodziną w 1895 r. Żywiecka ekspozycja oprócz wspomnianych unikalnych fotografii prezentuje pamiątki związane z arcyksięciem pochodzące ze zbiorów: Muzeum Miejskiego w Żywcu, Depozytu z Muzeum Suchej Beskidzkiej oraz kolekcji prywatnych. Na wystawie zaaranżowano gabinet Karola Stefana, w którym znalazły się interesujące marynistyczne obrazy: Krążownik SMS Keiser Franz Josef I w porcie kilońskim autorstwa Aleksandra Alexa Kirchera z 1892 r., Bitwa morska pędzla Konstantinosa Bolanachiego z 1870 r. Ozdobą wnętrza są oryginalne galiony (syrena, Turek ze skałą oraz mężczyznaw XIX-wiecznym stroju), które do 1939 r. znajdowały się w Pałacu Habsburgów w Żywcu – rezydencji Karola Stefana. Na szczególną uwagę zasługują obrazy, które wyszły spod ręki arcyksiążęcej pary, a więc Widok na Lussin Grande autorstwa Karola Stefana oraz kilka kompozycji kwiatowych jego żony - Marii Teresy. W gabinecie nie zabrakło także portretów Habsburga, są to kopie znanych dzieł Kazimierza Pochwalskiego. Wnętrze dopełniają meble z okresu międzywojennego oraz wiele cennych pamiątek związanych z lokajem arcyksięcia - Panem Ludwikiem Garą (karty korespondencyjne i zdjęcia z Lussin Grande).
Na wystawie obejrzeć także można dawne widoki Starego Zamku, Pałacu Habsburgów
i parku, oryginalne projekty kaplicy Habsburgów (Franciszka Mączyńskiego i Karola Korna z 1927 r.). Po raz pierwszy został zaprezentowany fragment księgozbioru z Pałacu Habsburgów, w tym interesująca literatura o tematyce marynistycznej oraz atlas żeglarski z 1695 r. wydany w Amsterdamie przez wydawnictwo Johannesa van Keulena.