Kultura

Mimo obostrzeń związanych z pandemią korona wirusa tradycji stało się zadość! W samo południe 1 stycznia Jukace wbiegli do połowy mostu nad Sołą w Żywcu.

Jukace z Zabłocia rozpoczęli kolędowanie 31 stycznia około godziny 23:00 na placu przed dworcem kolejowym w Żywcu Zabłociu. O godzinie 7:30 odprawiona została msza święta w intencji Jukacy. W tym roku – w związku z pandemią COVID19 – nie została odprawiona „Msza Dziadowska” o godzinie 5:00.


Około 11.30 kolędnicy z zespołu obrzędowego Jukace spotkali się na ulicy Dworcowej. Strzelając z batów i dzwoniąc dzwonkami przypiętymi do pasów złożyli mieszkańcom życzenia noworoczne i chodnikiem przebiegli w kierunku mostu nad Sołą w Żywcu.


Tradycja związana z Jukacami jest w Żywcu Zabłociu bardzo mocno zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Potwierdziła to rodzina, która pojawiła się 1 stycznia 2021 roku na ulicy Dworcowej z małym Leosiem. Zaledwie dwumiesięczny chłopczyk ubrany był w strój Jukaca. To piękny symbol rozpoczynającego się roku. Niech przyniesie radość i nadzieję!


Po tradycyjnym przywitaniu nowego roku w połowie mostu nad Sołą Jukace wyruszyli na ulice Żywca Zabłocia by składać mieszkańcom życzenia i nieść radość.