Kultura

Już po raz 46. w Żywcu odbędzie się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody 2015"!

Żywieckie Gody to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez regionu. Założeniem tego wydarzenia jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów oraz tradycji związanych zarówno ze świętami Bożego Narodzenia, jak i Nowym Rokiem. Impreza ta pomaga nie tylko w zachowaniu tożsamości regionalnej, ale również przyciąga wielu turystów. Co ważne, zespoły kolędnicze uczestniczące w Żywieckich Godach przedstawiają nie tylko inscenizacje obrzędów z regionu Żywiecczyzny, ale także z Beskidu Śląskiego. Tę charakterystyczną dla Żywca atrakcję wyróżnia przede wszystkim niezwykle barwny i różnorodny korowód grup kolędniczych, przechodzący ulicami naszego miasta.

żywieckie gody

Tegoroczny przegląd odbędzie się 24 i 25 stycznia 2015 r. (tj. sobota i niedziela) – od godziny 16.00 w sobotę, od godziny 13.00 w niedzielę do godzin wieczornych w kilku turach, w zależności od ilości zgłoszeń. Impreza będzie miała miejsce w Środowiskowym Klubie „Papiernik” w Żywcu-Zabłociu, mieszczącym się przy ul ks. pr. St. Słonki 31.

żywieckie gody 45Ponadto 31 stycznia 2015 r odbędzie się "Dzień Plenerowy Żywieckich Godów". Tego dnia od godziny 9.00 ulicami Kościuszki, Zamkową do Rynku przejdzie Korowód Grup Obrzędowych "Żywieckich Godów", prezentując programy kolędnicze oraz uczestnicząc w konkursie trzaskania z bata.Natomiast o godzinie 13.00 odbędzie się "Beskidzki Karnawał", czyli prezentacje artystyczne gmin Powiatu Żywieckiego. Wydarzenie będzie miało miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu (Al. Wolności 4). Zakończenie imprezy zaplanowano na godzinę 15.00. Finał "Żywieckich Godów 2015" to koncert laureatów 46. "Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych" oraz występy znanych zespołów - "Wałasi" oraz "Trebunie-Tutki".

{youtube}BgeIDe6PPNE{/youtube}

Organizatorami wydarzenia są: Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Gminy Powiatu Żywieckiego. Wstęp bezpłatny.

Polecamy!

Oprac.: KP