Magazyn

Michał Tomaszek to polski duchowny franciszkanin, a zarazem pierwszy polski błogosławiony misjonarz, który zmarł śmiercią męczeńską z rąk terorystów 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto. W tym roku przypada 31. rocznica jego śmierci.

Urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy. Pochodził z bardzo pobożnej rodziny wraz z którą często uczestniczył w pielgrzymkach. Sam również chętnie służył przy ołtarzu jako ministrant. W 1969 roku zmarł jego ojciec. Matka była zmuszona samotnie wychowywać Michała, a także jego liczne rodzeństwo.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Legnicy. Gest ten zadecydował o jego przyszłej ścieżce życiowej. Natomiast po maturze wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, gdzie rozpoczął nowicjat. Franciszkanin wiele razy podkreślał, iż było to jego powołanie i od dawna pragnął służyć Bogu.

W 1981 roku złożył roczne śluby zakonne. Po ukończeniu nowicjatu we wspólnocie zakonnej, rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. 7 czerwca 1986 roku został wyświęcony na diakona, a 23 maja 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. Później pracował jako duszpasterz w Pieńsku, gdzie był wikariuszem i katechetą, a także prowadził zajęcia z niepełnosprawnymi dziećmi. Franciszkanin wkładał w tę pracę całe swoje serce. Był bardzo oddany Bogu oraz ludziom, co zwróciło uwagę wiernych. Jedna z parafianek nazwała go „Drugim św. Franciszkiem”.

Michał Tomaszek w lipcu 1989 roku wyruszył na misje do Peru. Tam w miasteczku Pariacoto dołączył do swoich współbraci - ojca Zbigniewa Strzałkowskiego oraz ojca Jarosława Wysoczańskiego. Zdawał sobie sprawę z czyhającego tam niebezpieczeństwa i trudności związanych z pracą misyjną, jednak Franciszkanin był gotowy dla Boga poświęcić swoje życie. Niestety tak się stało. 9 sierpnia 1991 r. wraz z ojcem Zbigniewem Strzałkowskim został zamordowany przez terrorystów z organizacji Świetlistego Szlaku.

Po męczeńskiej śmierci i uroczystym pogrzebie ciała braci zostały złożone w kościele w Pariacoto, a na miejscu dramatycznej śmierci usypano kamienną mogiłę z krzyżem. 5 grudnia 2015 roku w peruwiańskim Chimbote odbyła się ich uroczysta beatyfikacja.

Zdjęcie: archiwum rodzinne bł. o. Michała Tomaszka