Magazyn

Kredyt jest często jedyną szansą na sfinansowanie ważnego zakupu. Przed jego zaciągnięciem trzeba jednak określić swoje potrzeby i dokładnie przeanalizować ofertę, aby podpisać korzystną umowę. Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem kredytu?

 Wybór kredytu to ważna decyzja, która musi być dobrze przemyślana. Przed podpisaniem umowy trzeba ją dokładnie przeanalizować, aby nie wpędzić się w kłopoty finansowe. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

 Wybór kredytu dostosowanego do potrzeb

 Kredyt gotówkowy czy najtańszy kredyt hipoteczny? Pierwszą decyzją, którą należy podjąć, jest wybór kredytu dostosowanego do potrzeb. Wyróżniamy bowiem różne rodzaje kredytów, a każdy sprawdzi się w innej sytuacji. Wybór kredytu gotówkowego to dobry pomysł, jeśli chcemy przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, bez konieczności informowania o tym banku. Jest to najpopularniejszy produkt bankowy, a porównywarka kredytowo.org pozwala na szybkie przejrzenie oferty kredytów gotówkowych różnych banków. Z kolei kredyty hipoteczne są przeznaczone dla osób, które planują zakup nieruchomości. Ze względu na długi okres kredytowania oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Planując zakup samochodu, warto zwrócić uwagę na kredyty samochodowe, które najlepiej sprawdzają się w tym przypadku. Starając się o kredyt, należy więc wziąć pod uwagę cel, jaki zamierzamy zrealizować dzięki pozyskanym środkom.

 Okres kredytowania i wysokość rat

 Czas, na jaki zaciągamy zobowiązanie i wysokość rat to bardzo ważne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Bank sprawdzi, czy nasza zdolność kredytowa pozwala na zaciągnięcie kredytu, jednak trzeba też samodzielnie oszacować, czy raty nie są za wysokie. Muszą one być dostosowane do naszych możliwości finansowych, aby uniknąć ryzyka, że comiesięczna rata zbyt mocno obciąży budżet domowy. Jeśli proponowana przez pracownika banku rata jest za wysoka, warto wydłużyć okres kredytowania, ponieważ wtedy automatycznie obniży się wysokość poszczególnych rat. Warto też zwrócić uwagę na termin płatności raty. Powinien on przypadać na kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenia, dzięki czemu zawsze będziemy dysponować kwotą potrzebną do spłaty. 

 Oprocentowanie kredytu

 Oprocentowanie kredytu to wyrażony w procentach koszt odsetek w skali roku. Może ono być stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe jest takie samo przez cały okres trwania umowy kredytowej. Z kolei oprocentowanie zmienne może ulegać zmianom w zależności od sytuacji na rynku. Jeśli np. wzrosną stopy referencyjne, wzrośnie również oprocentowanie, a tym samym wysokość raty do spłaty. Warto pamiętać, że maksymalna wartość oprocentowania jest określona przez prawo. W przypadku niespodziewanych wydatków warto mieć do dyspozycji kartę kredytową. Jej atutem jest okres bezodsetkowy. Spłacając zadłużenie w określonym czasie (zwykle 60 dni), nie płacimy odsetek. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat kart kredytowych,  zobacz także: https://kredytowo.org/jak-dostac-karte-kredytowa/

 Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to parametr, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Wyraża on w procentach stosunek pomiędzy kosztem a kwotą kredytu. Są tu uwzględnione wszelkie opłaty związane z kredytem, takie jak: oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i koszty dodatkowe. Na RRSO wpływa wiele czynników, a przede wszystkim okres kredytowania. Im jest on krótszy, tym wyższe jest RRSO. Jako że koszt kredytu jest pokazany w ujęciu rocznym, zobowiązania zaciągane na okres kilkumiesięczny mają zwykle wysokie RRSO. Nie zawsze jednak wiąże się to z wysokimi kosztami kredytu. Dlatego porównując oferty kredytów, trzeba brać pod uwagę te same parametry, tzn. ten sam model, czas spłaty i częstotliwość rat.

 Całkowity koszt kredytu

 Na całkowity koszt kredytu składają się wszelkie koszty, takie jak oprocentowanie, prowizja itd. Wskaźnik ten jest wyrażany kwotowo i pokazuję łączną kwotę, jaką poniesiemy w związku z zaciągnięciem kredytu. Dotyczy to spłaty zgodnej z warunkami umowy, nie uwzględnia więc kosztów związanych z nieterminową spłatą. Całkowity koszt kredytu obejmuje koszty, które musimy ponieść, nie dotyczy natomiast usług dodatkowych, takich jak nieobowiązkowe ubezpieczenie.