Magazyn

Z powodu wprowadzonych nowych obostrzeń związanych z pandemią od poniedziałku do 17 stycznia zamknięte są stoki narciarskie. Mogą one funkcjonować jedynie dla osób przygotowujących się do zawodów. 

  • Rząd wprowadził nowe obostrzenia, które obowiązują do 17 stycznia
  • Stoki narciarskie pozostają zamknięte do 17 stycznia
  • Pojawił się błąd w rozporządzeniu? W dalszym ciągu mogą działać wyciągi oraz kolejki linowe
  • Więcej takich informacji znajdziecie na stronie głównej www.zywiecinfo.pl

Mec. Piotr Schramma zanalizował rządowe rozporządzenie. W przepisach zabrakło kodu PKD, który obejmuje działalność wyciągów. Wyciągi narciarskie oraz kolejki linowe mogą zatem pozostawać czynne. Z analizy Schramma wynika, że  rząd w rozporządzeniu wyłączył działalność obsługi stoków narciarskich przez wskazanie działu 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ale funkcjonowanie kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich objęte jest działem 49.39.Z. Jak napisał na swoim facebooku prawnik:

Nie ma zatem podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce. Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu analiz

PRZECZYTAJ TAKŻE: NIE BĘDZIE GODZINY POLICYJNEJ W SYLWESTRA

Wyciągi oraz kolejki mogą nadal funkcjonować w celach transportowych. Z informacji zawartej na stronie Polskich Kolei Linowych wynika, że działa kolejka na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką i Górę Żar. Obecnie ta na Kasprowy Wierch jest nieczynna, ale to ze względu na silny wiatr. Działa także kolejka w kurorcie Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. 

Zdjęcie: PKL Góra Żar