Ćwiczenia wojskowe na Jeziorze Żywieckim

Ćwiczenia wojskowe na Jeziorze Żywieckim

W ostatnich dniach lipca na Jeziorze Żywieckim przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Żołnierze doskonalili techniki nurkowania oraz skoki spadochronowe do wody.

W dniach 26- 31 lipiec odbyło się zgrupowanie nurkowe 6BPD nad Jeziorem Żywieckim. Żołnierze doskonalili techniki nurkowania na różnych głębokościach, wykonywanie prac podwodnych i elementy taktyki w ramach zwiadu nurkowego. Dużo uwagi poświęcono postępowaniu nurka w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych. Nurkowie przećwiczyli także opuszczenie pokładu statku powietrznego W3 z zawisu do wody z użyciem zasobników taktycznych. Natomiast swoje umiejętności motorowodne, na łodziach motorowych i desantowych z silnikiem zaburtowym, mieli możliwość doskonalić w czasie zabezpieczenia skoków spadochroniarzy 6BPD na wodę - informuje 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Ponadto w dniach w dniach 28-29 lipca żołnierze ćwiczyli praktycznie niezamierzone lądowanie na wodę. Skoki były realizowane na Jeziorze Żywieckim. Żołnierze po załadunku na zrzutowisku Lipowa desantowali się z pokładu śmigłowca W3 z wysokości 400 m na spadochronach AD-95 i z 1000 m na spadochronach szybujących AD 2000.
Skoki do wody, to jeden z trudniejszych elementów jakie musi wykonać żołnierz 6BPD. Oprócz standardowo wykonywanych czynności w czasie zwykłego skoku, żołnierz dodatkowo, w ostatnim etapie musi odpiąć z jednej strony spadochron zapasowy, następnie taśmy udowe i taśmę piersiową, po czym wysunąć się z uprzęży tuż nad taflą wody. Skok do wody jest trudny technicznie, ale to niezapomniane przeżycie dla każdego spadochroniarza - czytamy w informacji przekazanej przez Żołnierzy.
Dziękujemy Policji z Bielska-Białej, WOPR w Żywcu i PGW Wody Polskie za wsparcie przy organizacji tego przedsięwzięcia - dodają przedstawiciele 6BPD.

Źródło informacji i zdjęcia: FB 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego (tam też znajdziecie więcej ciekawych zdjęć z ćwiczeń) / autorzy zdjęć: Sebastian Brzezina, Anita Skowron


Drukuj   E-mail