Kredyt konsumencki to określenie na kredyty, które udzielane są w konkretnym celu. Jednym z takich zobowiązań jest kredyt konsolidacyjny. Czym wyróżnia się spośród innych produktów finansowych? W jakim celu się go zaciąga? Kto może liczyć na jego przyznanie? Odpowiadamy! Czym jest kredyt konsumencki?
Kredyt konsumencki to pojęcie prawne, które uregulowane jest w ustawie o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Jest to produkt finansowy określony umową, którego kwota nie może przekroczyć 255 tysięcy złotych. Kredytem konsolidacyjnym w myśl tej ustawy może być zarówno pożyczka bankowa, jak i pozabankowa. Co może być taką umową o kredycie konsumenckim? Może być to:
l umowa pożyczki online (znajdziesz ją na Totalmoney.pl ),
l umowa kredytu w rozumieniu ustawy o prawie bankowym,
l umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeśli konsument zobowiązany jest do poniesienia kosztów odroczenia spełnienia świadczenia,
l umowa o kredyt, w której kredytodawca zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
l umowę o kredyt odnawialny, czyli karta kredytowa.
Kredyt konsumencki a kredyt konsumpcyjny
Poza określeniem kredyt konsumencki, możesz również natrafić na sformułowanie kredyt konsumpcyjny. Czym się różnią te dwa rodzaje kredytów? Kredyt konsumencki jest kredytem celowym. Oznacza to, że podczas jego zaciągania niezbędne jest wskazanie, na co zostaną przeznaczone środki z kredytu. Kredytem konsumenckim będzie więc między innymi pożyczka na samochód oraz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Również kredyt konsolidacyjny jest przykładem kredytu konsumenckiego. Kredyt konsumpcyjny możesz natomiast przeznaczyć na dowolny cel. Będzie więc to na przykład popularna chwilówka.
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem konsumenckim. Przeznaczenie środków, które dzięki niemu pozyskasz, jest od początku jasne. Kredyt ten bierze się, aby spłacić poprzednio zaciągnięte zobowiązania. Ilość oraz wysokość tych zobowiązań wskazuje się we wniosku kredytowym. Zwykle środki z kredytu nie wpływają na konto wnioskodawcy, ale są bezpośrednio wysyłane do wierzycieli. W ten sposób bank spłaca poprzednie zadłużenia klienta. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, od tego momentu nie będziesz musiał już wykonywać kilku, a nawet kilkunastu przelewów do różnych instytucji, a tylko jeden do banku.
Kredyt konsolidacyjny – jakie ma zalety?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które często jest ostatnią szansą na uniknięcie spirali zadłużenia. Dzięki niemu możesz zamienić kilka mniejszych zobowiązań na jedno duże. To z jednej strony bardzo wygodne wyjście, dzięki któremu na pewno nie zapomnisz o zapłaceniu raty kredytowej, ale z drugiej okazja, aby rozłożyć kredyt na mniejsze raty. Razem z konsolidacją bowiem wydłuża się czas spłaty całego kredytu, co pozwala jednak odciążyć miesięczny budżet domowy. Dzięki konsolidacji możesz także uniknąć wpisu na listę dłużników oraz innych trudności związanych z byciem dłużnikiem.
Warunki kredytu konsolidacyjnego
Warunki kredytu konsolidacyjnego są podobne w każdym banku i określają, kto może się o niego ubiegać. Niestety więc z kredytu tego nie może skorzystać każdy. Jakie wymagania musisz spełniać, żeby kredyt konsolidacyjny był dla Ciebie osiągalny?
Wysoka zdolność kredytowa
Bank, udzielając kredytu, od nowa bada zdolność kredytową klienta. Musisz więc mieć pozytywną historię spłat w Biurze Informacji Kredytowej oraz odpowiednio wysokie zarobki, aby uzyskać szansę na przyznanie konsolidacji. Badając zdolność kredytową, bank weźmie także pod uwagę Twój zawód, wiek, stanowisko, inne dochody oraz kilka pozostałych czynników.
Nieprzeterminowanie konsolidowanych zobowiązań
Bank może udzielić konsolidacji tylko na zobowiązania, które jeszcze się nie przeterminowały. Ponadto do tej pory musiały być one spłacane terminowo. Jeśli zalegasz już z płatnościami lub co gorsza, zostałeś wpisany na listę dłużników, nie masz szans na kredyt konsolidacyjny. Możesz w takiej sytuacji zainteresować się pożyczką oddłużeniową w firmach pozabankowych.