18 czerwca
2024
Magazyn
 

Gdzie kupić tabletkę "dzień po"? Jest oficjalna lista aptek. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, które podpisały umowę na realizację pilotażu usług farmaceutycznych z zakresu zdrowia reprodukcyjnego. Kobiety od 15. roku życia będą mogły poprosić o receptę na tabletkę "dzień po" w tych aptekach. Według NFZ lista aptek jest aktualizowana codziennie od poniedziałku do piątku.

Zgodnie z informacją Funduszu, antykoncepcja awaryjna jest dostępna w całej Polsce w ramach pilotażu. Jednakże, dane z mapy wskazują, że najlepsze szanse na znalezienie tabletki "dzień po" na recepcie farmaceuty będą miały mieszkanki większych miast. Należy także zauważyć, że istnieją obszary, gdzie dostępność takiej antykoncepcji jest ograniczona. 

Na chwilę obecną do programu zgłosiło się blisko 770 aptek (dane z 24.05.2024 roku), które złożyły wnioski lub podpisały umowy z Funduszem. Program nadal przyjmuje kolejne zgłoszenia, a aplikacje są dostępne elektronicznie.

Pacjentka, która potrzebuje tabletki "dzień po" i nie chce lub nie może uzyskać recepty od lekarza, może odwiedzić jedną z aptek znajdujących się na mapie NFZ. Farmaceuta przeprowadzi rozmowę, aby ocenić potrzebę i bezpieczeństwo wydania leku. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zostanie wystawiona bezpłatna recepta, a pacjentka będzie mogła nabyć tabletkę od razu.

Recepta na antykoncepcję awaryjną jest bezpłatna dla pacjentki, a NFZ pokrywa koszty związane z jej wystawieniem. Kolejna tabletka "dzień po" może być wydana najwcześniej po 30 dniach.

Mapa z lokalizacją aptek biorących udział w pilotażu jest dostępna pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach.

W bliskiej odległości od Żywca mamy trzy apteki, które zgłosiły sie do programu. 

Apteka Ziko w Szczyrku, Apteka Farmana w Porąbce oraz Apteka na ul. Sobieskiego w Bielsku- Białej.