Magazyn

Na żywieckim rynku w grudniu 2019 roku stanęło lodowisko. Obiekt działał w ramach współpracy Urzędu Miejskiego w Żywcu z jednym z banków.

Podobnie jak w latach poprzednich spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców powiatu żywieckiego. Klienci banku mogli korzystać z wypożyczalni łyżew za symboliczną złotówkę. Co warto podkreślić - lodowisko na żywieckim rynku było bezpłatne dla każdej łyżwiarki i każdego łyżwiarza! Mimo stosunkowo lekkiej zimy z lodowiska na rynku często i chętnie korzystano i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. 

Lodowisko w Żywcu w roku 2020 nie zostało zainstalowane, podobnie będzie i w tym roku.  Powodem jest panującą w Polsce pandemia koronawirusa. Jak poinformował nas rzecznik Urzędu Miasta - Mariusz Hujdus: W tym roku nie planujemy wynajmu lodowiska na sezon zimowy 2021/2022 r. Wynika to z realnego wciąż ryzyka lockdownu spowodowanego koronawirusem. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim czynniki techniczne i ekonomiczne. Sam proces rozłożenia i "lodzenia" lodowiska zajmuje ponad 14 dni. W razie konieczności jego zamknięcia rozmrożenie zajmuje około 8 dni, zaś ponowne "lodzenie" to kolejne 8 dni.  Gdybyśmy uruchomili lodowisko w ubiegłym sezonie, biorąc pod uwagę istniejące wówczas ograniczenia, realny czas jego użytkowania wyniósłby maksimum dwa tygodnie. Należy pamiętać, że okres który sprzyja ustawieniu lodowiska zewnętrznego to około dwa miesiące, między 15 grudnia, a 15 lutego. Przed i po tym terminie temperatury często są zbyt wysokie, by lodowisko mogło funkcjonować. Biorąc pod uwagę koszt wynajmu lodowiska od firmy zewnętrznej, ryzyko jest zbyt duże, by otwierać w tym sezonie lodowisko. Wierzymy, że w przyszłym sezonie będzie to już możliwe.