Magazyn

Aranżując modne przestrzenie, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zasłony okienne wybrać. Wśród modnych aktualnie rozwiązań pojawiają się między innymi cenione dawniej firanki. Odpowiednio dopasowane mogą nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jednym z najważniejszych aspektów jest dobór ich właściwej długości. Kiedy warto postawić na firany do parapetu i jakie wybrać?

Modne i funkcjonalne rozwiązania

To, czy w danym wnętrzu lepiej sprawdzą się długie, czy krótkie firany zależy zwykle od jego wielkości i wystroju. Należy też wziąć pod uwagę wielkość samych okien oraz to, jak jasne jest dane pomieszczenie. Długie modele, sięgające podłogi sprawdzają się zwykle w przestronnych wnętrzach i klasycznych oraz luksusowych wystrojach. Firany do parapetu będą świetnym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach. Sprawdzą się też wszędzie tam, gdzie ważne jest rozjaśnienie lub nadanie pokojowi optycznej przestrzenności. W wielu sytuacjach okażą się też bardziej praktycznym rozwiązaniem. Dotyczy to między innymi domów, w których przebywają małe dzieci i zwierzęta. Nie trzeba się bowiem obawiać, że firana zostanie zerwana przez bawiącą się pociechę lub wybrudzona przez pupila. Zestaw firan sięgających do parapetu będzie też łatwiej poddawać zabiegom pielęgnacyjnym. To dobra opcja dla osób, które nie lubią długotrwałego suszenia prania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak dobrać firany do pomieszczenia?

Również miłośnicy zasłon sięgających podłogi mogą być zainteresowani umieszczeniem krótszych modeli w niektórych wnętrzach. Firany do parapetu to popularne rozwiązanie w kuchniach. Wybór krótszych akcesoriów zapewnia łatwiejsze wietrzenie i odpowiedni dostęp do światła. Mniejsze jest też ryzyko zabrudzenia zasłon. Takie modele mogą sprawdzić się też w pokojach dziecięcych i niewielkich salonach. Jakie firanki warto wybrać?

Dużą popularnością cieszą się między innymi wytrzymałe modele żakardowe. Nie tylko zachwycają modnym wyglądem, ale też ich pielęgnacja nie sprawia większego problemu. Wygląd zasłon okiennych warto dopasować do wystroju pomieszczenia. Wybór firan do parapetu pozwoli na atrakcyjne zaaranżowanie odsłoniętej przestrzeni. Ustawione na parapecie rośliny i ozdoby łatwo będzie zaprezentować. Osoby lubiące umieszczać w takich miejscach wiele dekoracji powinny postawić na gładkie zasłony. Wzorzyste modele sprawią, że przestrzeń z niewielką ilością ozdób będzie lepiej się prezentowała. Odpowiednio dopasowane firany wysokiej jakości z pewnością okażą się korzystnym zakupem.