Magazyn

Głównymi dolegliwościami zdrowotnymi dotykającymi pracowników biurowych są zespół cieśni nadgarstka oraz skrzywienia kręgosłupa lub znacznie pogłębienie już wcześniejszej wady. Wynikają one z nieprawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku: pracownik jest pochylony i zgarbiony, co wymusza na kręgosłupie dostosowywanie się do niewygodnej pozycji. Ironiczne jest to, że tym dolegliwościom można łatwo zapobiegać. Wystarczy zainwestować w porządny fotel biurowy o maksymalnej ergonomii.

Postawa siedząca przy biurku

Praca przy biurku w pozycji siedzącej najczęściej związana jest z korzystaniem z monitora, komputera i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego prawidłowa postawa powinna obejmować również tę kwestię: fotel biurowy musi być regulowany, aby pracownik mógł sam ustawiać jego wysokość i kąt względem monitora, żeby nie męczyć swoich oczu. Inną opcją jest montaż regulowanych uchwytów na monitor, co jednak nie zawsze jest możliwe np. w małych biurach lub z mobilnymi ściankami działowymi. Oprócz fotela można wyposażyć się też w biurko z regulowaną wysokością blatu, co jest rozwiązaniem stosowanym w firmach, gdzie przy jednym stole pracuje wymiennie wielu różnych pracowników. Każdy ma inny wzrost, a więc i inne wymagania względem ustawienia mebli, aby móc wygodnie pracować.

Wygoda korzystania z fotela

Przyjmowanie optymalnej, komfortowej i niewywołującej bólu pozycji przy biurku odnosi się nie tylko do pleców, kręgosłupa i szyi. Jak wyżej wspomniano, ma też znaczenie dla oczu, ale i dla ramion i nóg. Wygodny fotel powinien zapewniać stopom bezproblemowe oparcie na podłodze w kącie prostym, co wymaga dopasowania wysokości siedziska. Musi też zapewniać podparcie dla ramion, najczęściej w formie podłokietników. W innym wypadku zarówno górne, jak i dolne kończyny mogą zacząć drętwieć, nieprzyjemnie mrowić, a przy dłuższym czasie spędzonym w jednej pozycji pracownik zacznie odczuwać w nich po prostu ból. Wielotygodniowe utrzymywanie się tych dolegliwości prowadzi z kolei do poważnych zaburzeń układu krążenia i kostnego, co najczęściej kończy się zwolnieniami lekarskimi.

Ergonomia siedzenia

W powyższym kontekście szalenie istotne staje się więc dbanie o prawidłową postawę podczas siedzenia. Jej uzyskanie umożliwiają ergonomiczne fotele biurowe do kupienia w AJ Produkty, które cechują się stabilną konstrukcją, uniwersalną regulacją i dużą elastycznością w zmianie ustawień i parametrów. Korzystając z ergonomicznego fotela już po paru dniach można dostrzec pierwsze zyski zdrowotne – mniejszy ból – oraz psychiczne – lepsze samopoczucie, mniejszy stres u pracowników. Zachowanie optymalnej postawy w ciągu wielu godzin pracy jest trudne, dlatego warto wspomagać się w tym odpowiednio dobranymi meblami o ergonomicznym kształcie i z możliwe jak największą regulacją. To nie tylko ukłon w stronę pracowników, ale też realne zyski dla firmy, ponieważ wypoczęty pracownik, który nie odczuwa bólu pleców i nie chodzi na zwolnienia działa o wiele wydajniej.