Magazyn

Hamaki i fotele wiszące to meble, które pojawiają się w coraz większej liczbie mieszkań. Nic dziwnego, ponieważ oferują niesamowity komfort, a przy okazji interesujące uzupełnienie domowej aranżacji. Co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać odpowiedni model? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Fotele wiszące tylko do ogrodu?

Przez lata fotele wiszące były spotykane wyłącznie na tarasach i w przydomowych ogródkach. To tam tego typu „huśtawki” pasowały nam najlepiej. Rzeczywiście wciąż fotele wiszące wykorzystuje się do tego celu. Potrafią stworzyć bardzo przytulny kącik do czytania książki i weekendowego relaksu. Z roku na rok coraz więcej osób wnosi je jednak do domu. Tam stanowią nieodłączny element salonu albo gabinetu. Niektórzy traktują je też jako mebel sezonowy. Latem trafiają zatem do ogrodu lub na taras. Zimą natomiast do salonu. Co jednak w tym wszystkim istotne fotel fotelowi nierówny. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych modeli. Który będzie najlepszy?

Jak ważny jest materiał wykonania?

To co wyróżnia poszczególne modele foteli wiszących to przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejszy dzisiaj jest eco-rattan (nazywany też technorattanem). Wygląda bowiem bardzo naturalnie i praktycznie niczym nie różni się od prawdziwego rattanu. Jednocześnie jednak jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na działanie różnych warunków atmosferycznych. O ile nie ma to znaczenia, gdy traktujemy ten mebel wyłącznie jako wyposażenie wnętrza, o tyle stawiając go na zewnątrz to kluczowy czynnik. Eco-rattanowi niestraszny silny deszcz, mróz, wiatr oraz palące słońce. Zachowuje swój kształt oraz właściwości. Fotele wiszące mogą być też wykonane z innego tworzywa sztucznego, metalu, naturalnego rattanu, a niektóre nawet z drewna.

Jak dobrać odpowiedni model?

Konstrukcja foteli wiszących jest w większości przypadków taka sama. Mogą się one jednak różnić stylem wykończenia. Na rynku dostępne są zarówno fotele wiszące w wersji nowoczesnej, jak i nieco bardziej klasycznej. Te drugie występują z reguły w formie przypominającej koszyk lub plecionkę. Te pierwsze natomiast zachwycają surowością albo designerskimi wykończeniami. Warto wybrać model, który z jednej strony odpowiada stylowi danego wnętrza. Z drugiej strony natomiast pasuje kolorystycznie do reszty wystroju. W sklepach można bowiem znaleźć zarówno fotele wiszące czarne, białe, beżowe, jak i te w innych kolorach. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, skandynawskim, glamour, rustykalnym, vintage, prowansalskim i wielu innych.