Magazyn

Żeby szczeniaki rosły zdrowo i były szczęśliwe, powinniśmy zapewnić im odpowiednią dietę. Mają one całkiem inne wymagania niż dorosłe psy, więc musimy to uwzględnić, kupując dla nich karmę. Poznajmy najważniejsze wskazówki dotyczące karmienia młodych piesków.

Pierwsze dni życia psiaka - jak go karmić?

Do 3 tygodnia życia szczenięta powinny przyjmować tylko mleko matki. Jeśli to niemożliwe, trzeba w zamian im dostarczyć preparaty mlekozastępcze. Dopiero pewnym czasie (około 6-8 tygodnia życia), gdy u piesków zanika odruch ssania, właściciel powinien zacząć wprowadzać do diety szczeniaka stały pokarm. To ważne, aby dostarczyć mu wartościową karmę pełną składników odżywczych i z dużą liczbą kalorii, zdecydowanie większą niż w przypadku starszych psów. Co równie istotne, powinna być ona lekkostrawna.

Jaka karma? Sucha czy mokra?

Niektórzy właściciele piesków zastanawiają się, jaka karma będzie lepsza dla szczeniaka - mokra czy w formie granulek? Najlepiej po prostu podawać oba rodzaje. Produkty mokre są smaczne i łatwiejsze do rozgryzienia, zawierają też dużą ilość wody, nawet do 83%. Karma sucha jednak pozwala lepiej zadbać o higienę jamy ustnej naszego pupila. Jest też oczywiście łatwiejsza w przechowywaniu.

Niezależnie, czy kupujemy karmę suchą, czy mokrą, zawsze zwracajmy uwagę na to, by zawierała wszystko, co niezbędne. To przede wszystkim wzmacniające odporność, pełniące funkcje regulacyjne i pomagające w budowie masy mięśniowej - białko. Równie istotne są tłuszcze i aminokwasy. W karmie powinno znaleźć się jak najwięcej witamin różnego rodzaju (A, B1, B2, B9, D, E, K), jak i kluczowych pierwiastków: miedzi, cynku, sodu, potasu, wapnia i fosforu.

Jak często karmić szczeniaka?

Najlepiej robić to często, lecz w małych porcjach. Szczenię w wieku około 8 tygodniu potrzebuje kilku posiłków dziennie (około 4-5 razy). Im starsze, tym odstępy między posiłkami mogą być większe. Jak skończy 6. miesiąc życia, można zastosować klasyczny podział na śniadanie, obiad oraz kolację. Najważniejsze to dostosować tempo podawania kolejnych porcji jedzenia do jego potrzeb. Istotne też, by karmę podawać o wyznaczonych porach.

Weźmy te rady pod uwagę, pamiętając, że karma dla szczeniaka ma ogromny wpływ na jego rozwój, ale nie tylko, bo od jej jakości zależy też, w jakiej kondycji będzie nasz ulubieniec w przyszłości.