Magazyn

To określenie każdemu z nas mogło się obić o uszy. Stosuje je wiele firm pożyczkowych, które oferują pożyczenie środków szybciej i sprawniej niż banki. Czy istnieje coś takiego jak kredyt pozabankowy?

Okazuje się, że nie. Taki kredyt nie istnieje, ponieważ tylko i wyłącznie banki mogą udzielać kredytów. Mają to zapewnione zgodnie z literą prawa. Czym wobec tego jest kredyt, a czym jest pożyczka i kiedy powinniśmy stosować jedną nazwę, a kiedy drugą? Co to jest kredyt pozabankowy? Rzetelnie wyjaśniamy!

Kredyt w banku

Zacznijmy od kredytu. Kredyt to kwota, którą bank przekazuje klientowi na mocy zawartej między nimi dwustronnej umowy. Kwota ta musi zostać przeznaczona na określony przez klienta cel, a bank musi tę wiedzę posiadać. Cała transakcja pomiędzy bankiem, a klientem jest odpłatna. Oznacza to, że za pożyczenie pieniędzy od banku musimy mu zapłacić. Sama umowa natomiast musi być dokumentem, który został sporządzony na piśmie.  Klient, który zaciąga kredyt jednocześnie zobowiązuje się go spłacać w ustalonym przez obie strony terminie. W umowie uwzględnione są również wszelkie opłaty składające się na kredyt, takie jak: odsetki, prowizje, opłaty stałe. Wśród produktów kredytowych można znaleźć kilka ich rodzajów, np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny (mieszkaniowy), czy kredyt konsolidacyjny. Aby klient mógł otrzymać kredyt musi przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli możliwość jego spłaty. Przed otrzymaniem kredytu bank uzależnia swoją decyzję m.in. właśnie od zdolności kredytowej i wylicza ja na podstawie takich elementów jak:

  • wysokość zarobków

  • historia kredytowa – czy doszło do wcześniejszych spłat rat w terminie

  • wysokość zobowiązań – czy klient ma dodatkowo inne kredyty lub opłaty

Wszelkie kwestie związane z kredytem regulują odpowiednie akty prawne. Mowa tu przede wszystkim o ustawie o kredycie konsumenckim z 2011 roku, ustawie antylichwiarskiej oraz Kodeksie cywilnym. 

Pożyczka w banku

Okazuje się, że banki mogą również udzielać pożyczek. Często klienci używają tych dwóch słów zamiennie, mimo iż pożyczki w banku są jasno zdefiniowane. Pożyczki te mogą być przez banki udzielane, pod warunkiem, że banki korzystają wtedy z własnych funduszy. Kluczowe jest to, że pożyczka jest udzielana bez konieczności wskazywania konkretnego celu. Oznacza to, że jeśli bank udzieli pożyczki, to nie będzie wymagał jego wskazania. 

Pożyczka pozabankowa – na czym polega?

Termin ten oznacza pieniądze, których może udzielić zarówno firma, nie będąca bankiem (firma pożyczkowa) lub nawet osoba fizyczna. Istotny jest warunek, że środki, które stanowią pożyczkę są własnością firmy pożyczkowej lub osoby fizycznej. Nie jest konieczne również wskazanie celu zrealizowania takiej pożyczki, a ponadto można ją spłacić wcześniej lub w ciągu dwóch tygodni odstąpić od umowy. Nie jest konieczne w tej sytuacji wskazywanie na powód odstąpienia. W przypadku pożyczki pozabankowej zdolność kredytowa nie jest weryfikowana jak w przypadku banków. Firma pożyczkowa przed udzieleniem pożyczki ocenia ryzyko braku spłaty, weryfikując klienta oraz informacje o nim (m.in. w bazach BIK, KDR, ERIF czy podobnych). Sprawdź aktualne oferty w rankingu chwilówek: https://chwilowo.pl/chwilowki-na-raty/

Reklama sprzeda wszystko

Okazuje się, że mimo iż w praktyce nie istnieje cos takiego jak kredyt pozabankowy, to zwrot ten jest wykorzystywany przez wiele firm pożyczkowych. Jest to haczyk dla klientów, którzy nie wiedzą jaka jest różnica pomiędzy kredytem, a pożyczką, a ich stan wiedzy i świadomość produktów finansowych jest niska. Interesując się kredytem szukają ofert z tym związanych – firmy pożyczkowe wykorzystują więc to określenie w swoich przekazach reklamowych. Należy mieć na uwadze: jak kredyt to tylko bank lub SKOK. 

Chwilówka pod przykrywką

To właśnie szybka pożyczka kryje się pod wykorzystywanym określeniem kredytu pozabankowego. Jest to atrakcyjny produkt finansowy ze względu na szybkość i łatwość otrzymania oraz brak żmudnych procedur, na które często można natknąć się w bankach. Nie jest też weryfikowany cel, na który chcemy zaciągnąć pożyczkę. W tej sytuacji to może być wyłącznie nasza prywatna sprawa. Do firm pożyczkowych trafiają również osoby, którym bank odmówił przyznania kredytu. Łatwiejszy proces przyznania i łagodniejsza weryfikacja często pozwala otrzymać środki.

Podsumowując, nie istnieje coś takiego jak kredyt bankowy. Nie istnieje formalnie natomiast z tego typu określeniami można się spotkać w różnych ofertach i reklamach firm pożyczkowych.