Odchudzanie bywa bardzo dużym wyzwaniem. Nie ma znaczenia, czy naszym celem jest pozbycie się zaledwie kilku kilogramów, schudnąć kilkanaście, czy może chcemy pozbyć się dużej otyłości - każdy proces zmniejszania nadmiaru kilogramów powinien być bardzo dobrze przemyślany. Dobór diety zgodny z naszymi potrzebami pomoże w tym, aby wraz z utratą niechcianej masy ciała, nie strać też zdrowia i samopoczucia. Co zatem brać pod uwagę, dobierając dietę?
Sprawdź zapotrzebowanie kaloryczne
To, ile potrzebujesz energii, określają dwa wyznaczniki: Twoja podstawowa oraz całkowita przemiana materii. Czym się one różnią? Podstawowa przemiana materii (PPM) wskaże jak dużo powinniśmy jeść, aby energii wystarczyło do zachowania podstawowych funkcji organizmu - czyli do sprawnie działającego układu nerwowego, pokarmowego, krwionośnego, do odpowiedniej pracy wszystkich narządów. Nigdy nie wolno jeść mniej, niż wynosi PPM - doprowadzilibyśmy nasze ciało do wyniszczenia. Dzięki PPM nasze serce bije, pracuje wątroba, nerki, mamy energię na oddychanie itd. Z kolei CPM, czyli całkowita przemiana materii, to wspomniana ilość energii, którą wydatkujemy na podstawowe funkcje życiowe plus cała ponadpodstawowa przemiana energii, czyli ta, którą potrzebujemy do innych czynności dnia codziennego - pracę fizyczną, umysłową, wysiłek na siłowni, energię do zajmowania się dziećmi, siłę do stawienia wyzwaniom w pracy itd. Zatem CPM, określa, oprócz energii potrzebnej do biologicznego przetrwania, również energię potrzebną do funkcjonowania codziennego i społecznego. Aby schudnąć, powinno się spożywać nieco mniej niż całkowite zapotrzebowanie, czyli CPM, jednak nigdy nie mniej, ile wynosi PPM. Wzory na wyliczenie tych parametrów, a nawet gotowe kalkulatory, dostępne są w Sieci .
Popularność diet - którą wybrać?
Mnogość diet, które zostały wymyślone, jest naprawdę imponująca. Dieta owocowa, sokowa, kapuściana, zupowa - do wyboru, do koloru. Oczywiście, ich stosowanie wpłynie pozytywnie na organizm, ale pod pewnym warunkiem, a mianowicie, jeśli będą stosowane przez krótki czas. Tak wąskie rodzaje diet mają tendencje do bycia jednoskładnikowymi, ewentualnie występuje w menu jedynie kilka, powtarzających się pozycji. Takie monoskładnikowe żywienie nie zaszkodzi, jeśli będzie praktykowane przez kilka dni, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnych niedoborów. Nie istnieje żaden cudowny sposób, tajemniczy składnik, który pozwoli zgubić nadmiar tłuszczu. Nie chudniemy od odpowiedniego połączenia produktów, nie łudźmy się, że odkryjemy nieznany dotąd składnik, dzięki któremu waga sama zacznie spadać. Do schudnięcia nie wystarczy nawet pozbycie się słodyczy, jeśli nadal nasz bilans kaloryczny będzie w nadwyżce, ponieważ jedynym sposobem na zdrowe i trwałe w skutkach odchudzanie, to ujemny bilans energetyczny przy zachowaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w menu. Innymi słowy, powinniśmy odżywiać się takimi produktami, jakimi wymaga tego nasz styl życia i stan zdrowia, a to, na co powinniśmy zwracać uwagę, to odpowiednia kaloryka.
Dieta a schorzenia lub potrzeby specjalne - jak schudnąć?
Co, jeśli ze względów zdrowotnych musimy bardzo starannie dobierać sobie produkty spożywcze nawet nie będąc na diecie, a postanawiamy pozbyć się nadmiaru kilogramów? Czy jest możliwa dieta redukcyjna, jeśli żyjemy z insulinoopornością, cukrzycą, celiakią itp.? Oczywiście! Wszystko opiera się na analizie kaloryczności. W przypadku cukrzycy na przykład, trzeba w codziennym jadłospisie brać pod uwagę odpowiedni indeks glikemiczny produktów. Jak najbardziej jednak żonglować można kalorycznością - a to właśnie ujemny bilans kaloryczny odpowiada za utratę masy ciała. Dobranie diety redukcyjnej może być w przypadku konkretnych schorzeń nieco trudniejsze - np. dla osoby uczulonej na cukier mleczny nie wchodzą w grę smaczne i niskokaloryczne serki wiejskie. Niemniej, dzisiejsze możliwości stosowania zamienników pomagają praktycznie w każdej podobnej sytuacji wyjść zwycięsko. Ponadto z pomocą przyjść może profesjonalny catering dietetyczny. Jego zaletą jest to, że każde menu opracowywane jest przez specjalistę dietetyka, który dokładnie dobiera wszystkie składniki. Można zatem wybierać spośród jadłospisów dla cukrzyków, dla insulinoopornych, dla osób zmagających się z alergią na gluten, laktozę, można wybierać diety wykluczające nabiał, albo przeciwnie, wprowadzająca dany składnik w dużych ilościach, np. ryby i pochodzące z nich cenne kwasy omega. Są też menu dla wegetarian, wegan, sportowców i wiele innych.
Jeśli zastanawiamy się, jaką dietę wybrać dla siebie, zacznijmy od analizy zapotrzebowania energetycznego. Będzie to punkt wyjścia do komponowania jadłospisu. Unikajmy diet jednoskładnikowych - nie są zdrowe. Naszym zadaniem jest dostarczenie sobie wszelkich niezbędnych składników, niezależnie od redukcji kaloryki. Pomocne w wyborze menu i ułożeniu diety będzie sprawdzony catering, szczególnie, jeśli mamy specjalne potrzeby związane ze swoim odżywianiem.