Magazyn

Umywalka jest podstawowym elementem wyposażenia łazienki. Znajduje się w strefie pielęgnacji, gdzie wykonujemy codzienne czynności zarówno podczas porannej, jak też wieczornej toalety. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też spójna wizualnie z wystrojem wnętrza. Jej wielkość i rodzaj należy dostosować do metrażu pomieszczenia. To ważne, aby był do niej i do sąsiadujących z nią sprzętów i mebli swobodny dostęp. Jakie mamy rodzaje umywalek i jakie są ich zalety?

Umywalki wolnostojące

Kojarzą się nam z wnętrzami klasycznymi. Są wsparte na postumentach, bardzo często o dekoracyjnym charakterze. Świetnie prezentują się w stylizacjach eleganckich, we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim, paryskim i glamour. Nawiązują wyglądem do minionych epok, doskonale współgrają z wolnostojącą wanną i frezowanymi meblami. Umywalki wolnostojące nie są jednak przystosowane do umieszczenia pod nimi praktycznych szafek. Zatem dobrym wyborem mogą okazać się tylko w przypadku łazienek o większym metrażu, w których możemy sobie pozwolić na dodatkowe meble.

Umywalki nablatowe i wpuszczone w blat

Obecnie są najpopularniejszymi rozwiązaniami. Umywalki nablatowe montujemy na blacie, który może być przymocowany do ściany lub też być jednym z elementów zabudowy, w której znajdują się też szafki i półki. Całość umywalki znajduje się na blacie, który wykonuje się z różnych materiałów. Ciekawym sposobem na wykończenie blatu jest wykorzystanie płytek ceramicznych. Możemy wybierać spośród wielu wzorów i kolorów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się płytki drewnopodobne w kolorze naturalnego, ciepłego drewna. W łazienkach o eleganckim wystroju doskonale sprawdzają się płytki nawiązujące do szlachetnego jasnego marmuru czy też ciemnego granitu. Alternatywą dla wielkoformatowych płytek są małe płytki ceramiczne, z których powstaje efektowna mozaika.

Umywalki wpuszczone w blat są alternatywą dla umywalek nablatowych. Różnią się od nich sposobem montażu. Instalujemy je w blacie lub szafce, ponad ich powierzchnie wystają na większą lub mniejszą wysokość. Zarówno umywalki nablatowe, jak też wpuszczone w blat nowocześnie się prezentują oraz są bardzo praktyczne. Pod nimi może znaleźć się szafka jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Takie wielofunkcyjne meble to bardzo dobre rozwiązanie do małych łazienek.

Umywalki meblowe

Niektórzy umywalki meblowe uważają za najbardziej funkcjonalne. To meble wielozadaniowe, które pełnią funkcję jednocześnie umywalki i szafki. Oba te elementy są ze sobą połączone i tworzą integralną całość. Umywalka jest wielkości szafki, zatem nie mamy na niej dodatkowego blatu. Jej krawędzie mogą być jednak szersze, dzięki czemu mamy miejsce na akcesoria łazienkowe, jak kubek ze szczoteczkami do zębów czy dozownik na mydło. W zależności od szerokości krawędzi baterię umywalkową umieszczamy na umywalce lub też montujemy na ścianie.

Umywalki różnią się też kształtem. Klasyka to owalna umywalka, która coraz częściej jest zastępowana nowoczesną okrągłą. Dużą popularnością cieszą się też kwadratowe i prostokątne modele świetnie wpisujące się w aktualne trendy, w których dominują geometryczne, proste formy.