Magazyn

Jak wymierzyć firany i zasłony, by idealnie pasowały do okna? Problem nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że nie zapomnisz o kilku ważnych aspektach. Zobacz nasze porady i stwórz idealną aranżację okna.

Wybierz sposób mocowania firan i zasłon na karniszu

To bardzo ważne i musisz to zrobić, zanim weźmiesz miarę na tkaninę. Wbrew pozorom firanki na przelotkach i firanki na żabkach nie mają takie samej długości. Te pierwsze są o kilka centymetrów dłuższe. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na firanki na przelotkach, musisz to uwzględnić w zamówieniu. Przelotek do zasłon i firan nie da się zamontować w warunkach domowych. Równie istotne, a może nawet istotniejsze jest zamontowanie samego karnisza, bo to od jego wysokości będzie brana miara.

Jeśli dopiero wprowadzasz się do nowego domu i chcesz mieć idealnie udekorowane okno, nie bierz miary metodą mierzenia samego okna lub wnęki okiennej. Także zmierzenie wysokości pomieszczenia nic nie da. Najpierw zamontuj karnisz. Powinien być na tyle szeroki, by tkanina zasłaniała nie tylko okno, ale też fragment przylegającej do niej ściany. Jeśli powiesisz za krótki karnisz, ryzykujesz powstanie nieestetycznych i irytujących prześwitów.

Karnisz zamontowany i chcesz wybrać sposób mocowania zasłon i firan? Do wyboru masz żabki (najczęściej przyczepione do kółek przełożonych przez karnisz), flexy (zamontowane na stałe w tkaninie haczyki), przelotki (kółka, przez które przekłada się drążek karnisza) lub szelki, które będą doszywane osobno do firanki albo zasłony.

Jak wymierzyć firany i zasłony – długość

Długość firan i zasłon ustala się, mierząc odległość od połowy drążka karnisza do podłogi. Opcjonalnie, jeśli chcemy stworzyć nieco krótszą aranżację okna, mierzymy odległość do parapetu lub kilka centymetrów poniżej niego.

Trzeba tylko pamiętać, że rodzaj mocowania wpłynie na ostateczną długość tkaniny. I tak:

– firanki i zasłony na przelotkach będą o około 5 cm dłuższe niż wymierzona odległość,

– firanki na żabkach powieszonych na kółkach będą krótsze o odległość od dołu karnisza do połowy żabki,

– firanki powieszone na flexach, podobnie jak firanki na przelotkach, będą o około 5 cm dłuższe niż odległość od karnisza do podłogi.

– firanki na szelkach będą krótsze o fragment szelki mierzony od góry karnisza do firanki.

Do ustalonej długości firany i zasłony trzeba doliczyć około 20 cm tkaniny na wykończenie góry i dołu.

Jak wymierzyć firany i zasłony – szerokość

Najważniejsze, co trzeba pamiętać, to że szerokość firany, nawet po zmarszczeniu, nie jest tożsama z szerokością okna, ani nawet wnęki okiennej. To, co naprawdę się liczy, to szerokość karnisza, dokładnie odległość pomiędzy jego mocowaniami, czyli tam, gdzie będą przełożone kółka lub przelotki. Powinna być na tyle szeroka, by zasłonić nie tylko wnękę okienną, ale też przynajmniej 20 cm ściany po obu stronach okna. To właśnie jest nasza wyjściowa szerokość firan i zasłon.

A jaka będzie ostateczna? To już zależy od tego, czy będziemy firanę lub zasłonę marszczyć i jak bardzo. Dla tkanin marszczonych w niedużym stopniu wystarczy wybrać szerokość dwa razy większą niż karnisz. Dla tych, które z założenia będą gęsto marszczone, szerokość firany i zasłony może być nawet czterokrotnością szerokości karnisza.