Magazyn

Lato tuż, tuż i wielu z nas planuje zakup klimatyzacji. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że niektóre urządzenia tylko udają klimatyzatory. Sprzedawcy nazywający swoje urządzenia klimatyzatorami przenośnymi bez rury wprowadzają konsumenta w błąd – takie nie istnieją.

Pozbawiony rury, tani klimatyzer (klimator) wykorzystuje wodę lub kostki lodu i… nie działa.

Po co rura w klimatyzatorze?

Nie każdy może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji ściennej, a zwłaszcza mieszkańcy budynków wielorodzinnych, gdzie wymaga jest zgoda zarządcy. Na szczęście istnieją klimatyzatory mobilne – co istotne? Muszą mieć rurę.

Na podstawową budowę klimatyzatora przenośnego składają się:

  • wymienniki ciepła – parownik i skraplacz,
  • sprężarka i zawór rozprężny,
  • rura wyrzutowa.

Działanie urządzenia jest bardzo proste – wymienniki ciepła umożliwiają pobranie ciepłego powietrza z pomieszczenia i oddanie schłodzonego przez czynnik roboczy, za którego stan skupienia odpowiadają sprężarka i zawór rozprężny.

Ciepłe powietrze może zostać usunięte przez rurę wyrzutową, tak jak w lodówce jest ono usuwane przez kratkę. Bez tego ogrzane powietrze pozostałoby w pomieszczeniu, a to jest przecież główna rzecz, jakiej chcemy pozbyć się za pomocą klimatyzacji.

Zanim kupisz klimatyzator do mieszkania, spróbuj dowiedzieć się o nim jak najwięcej z rzetelnych źródeł:

https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/klimatyzator-do-domu/

Zalety klimatyzatora przenośnego

  • Mobilność, możliwość swobodnego przemieszczania między pomieszczeniami, w zależności od potrzeb;
  • Nieskomplikowany montaż, który można wykonać samodzielnie oraz łatwa obsługa;
  • Wielofunkcyjność niektórych modeli, dzięki czemu można je wykorzystywać przez cały rok również do ogrzewania, osuszania i wentylowania powietrza.

Dobry klimatyzator przenośny wyróżnia się wydajnością, atrakcyjną ceną, niskim kosztem eksploatacji i jest wyposażony w funkcje pozwalające na komfortowe użytkowanie. 

Sprawdź ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych: 

https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/.

Bez rury? To klimatyzer

Urządzenie pozbawione rury wyrzutowej to klimatyzer (klimator), który wykorzystuje do chłodzenia wodę lub kostki lodu zamiast czynnika roboczego. Taki sposób działania sprawia, że klimatyzer wytwarza parę wodną i wydmuchuje ją przez wentylator.

Temperatura powietrza spada zaledwie o około 1°C u wylotu, a więc nie ma efektu chłodzenia pomieszczenia. Klimatyzery charakteryzują się więc bardzo niską wydajnością, można śmiało powiedzieć, że nie chłodzą a nawet potęgują uczucie gorąca i duszności przez wytwarzaną parę wodną. 

Nadmiar wilgoci w mieszkaniu wpływa negatywnie nie tylko na komfort domowników, ale i na stan sprzętów domowych, podłóg i ścian, które będą wilgotniały a na ich powierzchni może pojawić się pleśń. 

Niska cena i bezproblemowy montaż mogą wydawać się atrakcyjne, ale jeśli zależy Ci na realnym obniżeniu temperatury w mieszkaniu – nie kupuj klimatyzera.