Magazyn

Mówi się, że w Polsce jedynie jeden starszy pan z kotem nie posiada konta osobistego. Ten produkt bankowy powinien posiadać każdy, kto jest zatrudniony. Właściwie trudno spotkać osobę, która nie posiada takiego konta. Na co jednak zwracać uwagę przy jego wyborze? Jakie mamy rodzaje kont? Czym jest "konto osobiste ranking"?

Definicja i rodzaje kont osobistych

Konto osobiste wedle definicji to rachunek imienny, zakładany w banku przez osobę fizyczną, służące obsłudze klienta indywidualnego. Może być założone samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem. Konto osobiste to podstawowy produkt spotykany w bankach, zwany też rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (RORem). Podstawową funkcją konta osobistego jest wpływ środków np. z tytułu zatrudnienia, renty, emerytury oraz możliwość dokonywania za jego pośrednictwem płatności np. za zakupy, miesięczne rachunki tj. czynsz. Płatności tych można dokonywać online oraz za pomocą, wydanej do konta karty debetowej. Jeśli posiadasz konto, możesz dodatkowo wnioskować o lokatę, rachunek oszczędnościowy, fundusz inwestycyjny, kredyt lub pożyczkę lub też kartę kredytową.

Konta osobistego możemy podzielić w zależności od dedykowanej grupy klientów lub z uwagi na ich koszt obsługi. W pierwszej kategorii, banki oferują konta dla młodzieży. Są to odrębne rachunki lub subkonta przy kontach rodziców, dedykowane dla młodzieży od lat 13. Do ich założenia potrzebna jest zgoda rodzica i posiadają podstawowe funkcje. Istnieje możliwość wyrobienie w nich karty debetowej. Następne są konta dla studentów, czyli konta o niskim debecie i niskich kosztach samej obsługi. Czasami wymagane są do nich regularne wpłaty o niewielkiej wartości. Kolejnymi są standardowe konta osobiste, dostępne dla wszystkich, a na końcu znajdziemy też konta VIP - oferowane zamożnym klientom. W ich przypadku bank wymaga dużych wpłat comiesięcznych, ale w zamian oferują wiele prestiżowych dodatków tj. przydzielenie stałego doradcy, obsługa  w placówce poza kolejnością czy bezpłatne ubezpieczenia.

W drugiej kategorii znajdziemy konta osobiste które mogą być albo całkowicie darmowe, częściowo darmowe (jeśli spełni się jakiś warunek np. wpływ wynagrodzenia na konto) oraz konta w pełni płatne, bez możliwości zrezygnowania z opłat.

Na co zwracać uwagę

Wybierając konto osobiste możemy skorzystać z rad znajomych, specjalistów, zasięgnąć informacji na stronach tj. totalmoney.pl lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać "konto osobiste ranking". Niezależnie jednak od tego, warto przy wyborze konta zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności sprawdźmy koszt obsługi. Chodzi tu zarówno o obsługę samego konta, jak również koszty za usługi dodatkowe tj. wydanie opinii, wykonanie przelewu natychmiastowego, przewalutowanie środków za granicą. Następnie zweryfikujmy kwestię kart płatniczych. Jest ona nierozerwalnym produktem powiązanym w kontem osobistym. Za pośrednictwem karty debetowej będziesz płacił w internecie lub za zakupy stacjonarne albo wypłacał środki z bankomatu. Podobnie jak samo konto, karta może być całkiem bezpłatna, ze stałą opłatą co miesiąc za jej stosowanie oraz częściowo płatną (tzn. jeśli spełnisz określony warunek, np. dokonasz min 3 płatności kartą w miesiącu, będzie ona darmowa). Dokładnie zatem sprawdź jakie warunki korzystania z karty proponuje dany bank. Istotne jest także sprawdzenie dostępności bankomatów. Niektóre banki umożliwiają korzystanie bezpłatnie jedynie z bankomatów swojej filii, co może być utrudnieniem, gdy znajdziesz się na przypadkowej wsi, z jednym dostępnym bankomatem. Niektóre banki zaproponują darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów lub jedynie z sieci powiązanych tj. euronet czy planet cash. W nielicznych zapłacisz za wypłatę z wszystkich bankomatów.

Przy korzystaniu z konta będzie też istotna wysokość i oprocentowanie oferowanego debetu. Prócz tego nie mniej istotne będą warunki związane z dodatkowymi produktami bankowymi np. dostępność wysoko oprocentowanych lokat, dobrymi warunkami do przyznania np kredytu, możliwością wydania dodatkowej karty kredytowej, rabatach przy płatnościach, możliwością doładowania telefonu itp. Konto osobiste powinno być funkcjonalne i bezpieczne, dostępne 24 godziny na dobę i z szeroką bazą dostępności w oddziałach, przez internet, aplikację, infolinię.

Ranking kont w 2021

Atrakcyjność kont osobistych oraz ich warunki są zmienne. Konto, które było korzystne dwa lata temu, dziś może być jednym z najgorszych produktów oferowanych przez szeroką konkurencję. Można wybrać konta osobiste ranking na Totalmoney.pl gdzie odnajdziemy najlepszą ofertę.

Na wiosnę 2021 bezpłatne konta oferowane są przez ograniczoną ilość banków, a jeszcze mniej oferuje całkiem darmowe karty czy bankomaty. Banki, na jakie warto zwrócić uwagę to np. Nest Bank, który jako jeden z nielicznych oferuje całkowicie darmowe konto osobiste, bez dodatkowych warunków co do wpływów czy konieczności korzystania z karty co miesiąc. Również w Citi Handlowym spotkamy opcję bezpłatnego konta i karty, za to prowadzi limit wypłat bankomatowych. Na końcu można wspomnieć o BNP Paribas Bank Polska, w którym co prawda zapłacimy za korzystanie z karty, ale jeśli wykonamy jedną płatność w miesiącu - zyskamy ją za darmo.