W ostatnim czasie na rynku wydawnictw poświęconych Żywiecczyźnie ukazały się trzy publikacje poświęcone miejscowości Korbielów w gminie Jeleśnia autorstwa Andrzeja Adama Majewskiego - "Słownik Biograficzny Korbielowa", "Opowieści spod Pilska. Historie prawdziwe i legendarne z minionych wieków" oraz "Historia Korbielowa i okolic".
Słownik biograficzny Korbielowa
Książka zawierająca 80 biogramów osób związanych z Korbielowem. Są wśród nich miejscowi rolnicy, gajowi, znachorzy, muzycy ludowi i bacowie, a także księża, nauczyciele, profesorowie, bohaterowie wojenni i działacze społeczni. Słownik poprzedza krótki i zwięzły zarys dziejów Korbielowa.
Opowieści spod Pilska. Historie prawdziwe i legendarne z minionych wieków
Jest to bogato ilustrowany zbiór legend i autentycznych historii o ludziach, którzy żyli w masywie Pilska i jego najbliższych okolicach od XV do XX wieku: pasterzach, bacach, zbójnikach, gajowych, kolonistach niemieckich, przemytnikach, karczmarzach i dudziarzach. Ostatni rozdział książki został poświęcony znanym i wybitnym ludziom, którzy odwiedzili Pilsko i okolice w ostatnich stuleciach – począwszy od Gabriela Rzączyńskiego, jezuity, pierwszego znanego zdobywcy szczytu Pilska około roku 1700, a skończywszy na Karolu Wojtyle (późniejszym papieżu Janie Pawle II).
Historia Korbielowa i okolic
Obszerna monografia znanej miejscowości turystycznej u północno-wschodnich podnóży Pilska. Przedstawiono w niej dzieje Korbielowa od legendarnych początków w XV wieku po czasy współczesne. Szczególnie dużo miejsca poświęcono zajęciom mieszkańców Korbielowa, organizacjom społecznym i politycznym, działalności kulturalnej, szkolnictwu oraz ruchowi turystycznemu. Do książki dołączono słownik biograficzny zawierający biografie zasłużonych osób związanych z Korbielowem i pobliskimi miejscowościami (Krzyżowa, Jeleśnia, Przyborów, Sopotnia Wielka itp.) oraz słownik geograficzno-krajoznawczy, w którym można znaleźć dużo ciekawych informacji o okolicznych górach (Pilsko, Lipowska, Romanka), halach i polanach (Hala Miziowa, Słowikowa, Jodłowcowa), przełęczach, lasach, wsiach i przysiółkach.
O Autorze
Andrzej Adam Majewski – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (2002), doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2015). Zajmuje się stosunkami Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Państwem Moskiewskim w XVII wieku, dziejami Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz historią Żywiecczyzny. Jest autorem 6 książek, kilku edycji źródłowych oraz ponad 60 artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych m.in. w „Przeglądzie Historycznym”, „Kwartalniku Historycznym”, „Wschodnim Roczniku Humanistycznym”, „Roczniku Babiogórskim”, „Wierchach”, „Historicka revue” i „Mówią Wieki”.
Gdzie można zakupić publikacje?
Książki te można kupić w księgarni przy ulicy Kościuszki 6 w Żywcu, w schronisku PTTK na Hali Miziowej, w Galerii Góralskiej HEJ przy ulicy Baców w Korbielowie oraz w sklepie ODIDO przy ulicy Szczyrbok 5 w Korbielowie.