W związku z sytuacją epidemiczną w kraju wprowadzone zostały ograniczenia, które miały na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Niestety nie każdy stosował się do obowiązujących zasad, w związku z czym wystawiane były upomnienia i mandaty. Ile takich kar nałożono na Żywiecczyźnie?
Policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja wielokrotnie apelowała o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.
Przypominamy, że przepisy obowiązywały również wszystkich przedsiębiorców. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.
Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.
Przestrzeganie tych przepisów egzekwowali Policjanci z komisariatów na Żywiecczyźnie oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żywcu. Jak poinformował naszą redakcję rzecznik Urzędu Miejskiego w Żywcu Mariusz Hujdus - Straż miejska nałożyła za wspomniane wykroczenia 3 mandaty karne oraz skierowała 2 wnioski do żywieckiego Sanepidu, dotyczące uporczywego uchylania się od obowiązku przestrzegania obostrzeń. Z kolei rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Żywcu Mirosława Piątek poinformowała nas, że od początku obowiązywania ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, do 12 maja br. policjanci skierowali do sądu 21 wniosków o ukaranie za popełnienie wykroczenia z art. 116 kw.
Dodatkowo od 16 marca do 21 maja br. na terenie Żywca i Powiatu policjanci nałożyli około 170 mandatów karnych oraz około 150 pouczeń za niestosowanie się do ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 - zaznacza Mirosława Piątek.
Zdjęcie: Dario-Film