Magazyn

Otwarta kuchnia na salon, połączona z jadalnią to modne ostatnimi czasy rozwiązanie. Projektanci wnętrz prezentują mniej i bardziej odważne pomysły na takie zagospodarowanie przestrzeni. Trend ten zaczął się od konieczności urządzania niewielkich metraży wielofunkcyjnych jak kawalerka z aneksem kuchennym pełniąca funkcję sypialni, salonu, jadalni i kuchni jednocześnie. Jak się okazało takie rozwiązanie spisać i spodobać się może nie tylko z konieczności ale i z wyboru.

Aby zyskać na przestrzeni

Jeszcze do niedawna kuchnia łączona z salonem to był rodzaj kompromisu, teraz układ taki coraz częściej jest pożądany. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni można urządzić zarówno kuchnię jak też salon z miejscem jadalnianym zachowując przestronność i funkcjonalność. Im mniejsza przestrzeń tym projektowanie wnętrz jest bardziej skomplikowane ale nadal możliwe. Szereg mebli składanych o wielu funkcjach pozwala na takie rozwiązania.

Elegancko i modnie

Jeśli nie musimy oszczędzać przestrzeni możemy skupić się na walorach estetycznych tego rozwiązania. Otwarta kuchnia daje możliwość zaprezentowania domu w innym świetle. Duże otwarte przestrzenie prezentują się elegancko. O wiele łatwiej utrzymać je w porządku i czystości. Modnym rozwiązaniem jest oddzielenie stref kuchni od jadalni i salonu wyspą kuchenną. Im większa powierzchnia tym możliwości jest więcej. Inwestując w wydajne pochłaniacze pary i zapachów, przemyślane rozwiązania w zakresie schowków kuchennych i zabudowy meblowej można urządzić kuchnię która nie przypomina tradycyjnej kuchni a reprezentacyjną część domu.

Wady i zalety

Wśród zalet kuchni połączonej z salonem jest bez wątpienia bliskość, możliwość gotowania i prowadzenia rozmów z rodziną, gośćmi, czy oglądania telewizji. To także spójność projektu wnętrza. Otwarte kuchnie chwalą sobie osoby które spędzają czas rodzinnie. Gotując można jednocześnie spoglądać na bawiące się w salonie dziecko, czy porozmawiać z odpoczywającym na kanapie mężem. Niestety rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Gotowanie w kuchni bez oddzielenia od innego pomieszczenia powoduje przenikanie zapachów, ryzyko roznoszenia zabrudzeń. Ponadto kuchnia w której się gotuje to zawsze rozgardiasz będący na widoku, trudny do ukrycia przed gośćmi. Wśród wad można też wymienić hałasy kuchenne przeszkadzające w części wypoczynkowej i przeciwnie. Brak przegrody między kuchnią a salonem może okazać się uciążliwy również pod kątem logistycznym. Wszelkie zakupy, sprawunki musimy przenieść przez salon do kuchni. Zazwyczaj z holu przejście prowadzi do kuchni przez salon, nie przeciwnie. Z pomieszczeń kuchennych korzysta się bardzo często, zwłaszcza gdy ma się małe dzieci w domu. To powoduje iż bałaganimy nie tylko w kuchni ale i „po drodze”.

Tak i nie dla otwartej kuchni

Podsumowując trudno ocenić jednoznacznie czy kuchnia otwarta na salon to udany wybór. Dla jednych to będzie strzał w dziesiątkę, dla innych pomyłka. Obserwując opinie przeważają negatywy tego rozwiązania, zwłaszcza gdy ma się wybór pomiędzy kuchnią otwartą a oddzieloną od salonu. Wśród fanów łączonej kuchni dominują single i młode pary.