Magazyn

Uczniowie i studenci, którzy odważyli się podjąć wyzwanie tegorocznego kursu "Śnieżyca", zakończyli marsz w górach Beskidu Żywieckiego. Na metę ze 120 uczestników, dotarło tylko 18, co potwierdza, że kurs ten nie jest jedynie próbą fizycznej wydolności, ale także testem mentalnej siły. Kurs odbywał się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej i zakończył się na terenie jednostki wojskowej AGAT w Gliwicach.

Tydzień temu, 120 śmiałków zostało zrzucanych spadochronami w górach Beskidu Żywieckiego, aby stawić czoła intensywnym wyzwaniom przygotowującym do służby na stanowiskach specjalistycznych w wojskach i służbach specjalnych. Po 120-kilometrowym marszu, który obejmował różnorodne aktywności, sprawdzające ich umiejętności i wytrzymałość na metę dotarło 15%. 

"Zimno, głód, zmęczenie. Przede wszystkim przekraczamy granice, które dla wielu dzisiaj zdają się nieprzekraczalne. Maszerujemy z plecakiem i bronią, wykonujemy zadania i śpimy w każdych warunkach pogodowych." - mówi uczestnik Kursu Śnieżyca nr 53, podkreślając trudności, jakie musieli pokonać.

Pogoda nie oszczędzała uczestników kursu, zaczynając od wiosennej aury podczas skoków spadochronowych, a kończąc na ulewnym deszczu ze śniegiem, przy temperaturze spadającej poniżej zera w nocy. Te warunki pozwoliły sprawdzić prawdziwą wytrwałość i odporność psychiczną każdego z uczestników. Jak podkreślają uczestnicy już trzeciego dnia całe wyposażenie było mokre a przez dynamikę ćwiczeń nie było czasu rozpalić nawet małego ogniska.

Kurs "Śnieżyca" nie jest jedynie próbą fizyczną, ale również esencją działań specjalnych, promującą pracę w małych zespołach i budowanie prawdziwej przyjaźni w trudnych warunkach. Instruktorzy, włączając w to Karola Zwierzchowskiego - Mentora JWK z Warszawy, postawili uczestnikom trudne zadania, mające na celu doprowadzenie ich do granic stresu i zmęczenia.

“Szkolenie spadochronowe pozwala przenieść tych młodych ludzi na zupełnie inny poziom profesjonalizmu, gdzie dbałość o szczegóły oraz dojrzała emocjonalnie postawa są kluczowe dla bezpiecznego prowadzenia działań. Społeczną misją MSW Związku Polskich Spadochroniarzy jest przygotowanie młodzieży "Generacji Z" do roli przyszłych operatorów sił i służb specjalnych. Trafią tam wyłącznie najlepsi i to do ich otaczamy swoją pomocą.