Koty zostały udomowione przez człowieka tysiące lat temu i po dziś dzień stanowią miłe i wartościowe towarzystwo. Kot rosyjski niebieski, maine coon, kotek brytyjski i perski to jedne z najpopularniejszych ras tych zwierzaków. Podpowiadamy, czym się charakteryzują.
Maine coon
Przeczytaj więcej o maine coonie: https://zwierzaki.pl/kot-maine-coon
Zwany też majkunem charakteryzuje się bardzo dużymi gabarytami. Sądzi się, że ta rasa pochodzi od europejskich kotów leśnych, które wyginęły kilkaset lat temu. Ich cechy genetyczne i potężny wygląd przypisuje się srogim warunków w jakich przyszło żyć ich przodkom. Przetrwały tylko najsilniejsze osobniki upodabniając się do dzisiejszego maine coona. Mają gęstą, półdługą sierść i muskularną sylwetkę. Samce mogą ważyć do 11 kg, samice do 8 kg, przeciętna długość życia tej rasy to od 14 do 18 lat. Maine coon jest niezwykle towarzyski i przywiązuje się do swoich właściciela. Kot ten jest bardzo cierpliwy, dobrze znosi towarzystwo małych dzieci i innych zwierząt. W odróżnieniu od wielu innych kotów maine coon nie ma w zwyczaju głośnego miauczenia, lubi za to zabawy z drapakiem i aportowanie. Niektórzy określają tą rasę jako psy w ciele kota. Przed zdecydowaniem się na maine coona trzeba pamiętać, że będzie on jadł więcej niż inne koty, co wiążę się z wyższymi kosztami utrzymania.
Kotek brytyjski
Przeczytaj więcej: https://zwierzaki.pl/kot-brytyjski
Kotek brytyjski jest prawie dwa razy lżejszy od maine coona. Waga samców dochodzi do 7 kg, a samic do 5 kg. Zwierzęta te pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale cieszą się olbrzymią popularnością w całej Europie. Są to koty krępe i muskularne o krótkim owłosieniu. Występują w bardzo wielu odmianach kolorystycznych, najczęściej spotykane to niebieski, biały, rudy, kremowy i czarny. Kotek europejski charakteryzuje się dużych rozmiarów głową z fałdami, krótkimi nogami i grubym ogonem. Opisywana zwierzę jest cierpliwe, spokojne i zrównoważone. Przywiązuje się do swoich właścicieli i ma bardzo dobre kontakty z dziećmi. Kotek brytyjski lubi spokojne życie w domowym zaciszu, nie domaga się nadmiaru pieszczot woli spędzać czas w sposób spokojny w towarzystwie swojego właściciela.
Kot rosyjski niebieski
Zobacz: https://zwierzaki.pl/kot-rosyjski-niebieski
Kot rosyjski niebieski należy do rasy powstałej bez ingerencji i człowieka i jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Rosji. W Polsce pojawił się na początku XX wieku, szybko zyskując sobie grono sympatyków. Są to kot średniej wielkości jego masa ciała waha wynosi od 2 do 5 kilogramów. Wyróżnia się grubym i krótki futrem i niemal pionowo ułożonymi uszami. Sylwetka u tej rasy jest muskularna i dostojna, a kolor ich oczu to intensywny zielony. Kot rosyjski niebieski jest wierny niczym pies i wybiera sobie opiekuna na całe życie. Domaga się dużej ilość uwagi i nie powinien zostawać sam w domu na dłuższe okresy czasu. Uwielbia pieszczoty, wspólne zasypianie i zabawy. Jest to niezwykle inteligentne zwierzę, potrafi aportować, lubi chodzić na smyczy i reaguje na swoje i imię i polecenia wydawane przez swojego właściciela. Kot rosyjski niebieski potrzebuje dużo atencji i wspólnych zabaw. Pozostawiony samemu sobie staje się smutny i osowiały.
Kotek perski
Więcej o kotku perskim: zwierzaki.pl
Ostatnim prezentowanym zwierzęciem jest kotek perski znany ze swojej długie sierści oraz okrągłej i szerokiej głowy. Pochodzi z terenów współczesnego Iranu, a do Europy przybył około trzysta lat temu. Jest to kot średniej wielkości, jego waga to zazwyczaj od 3 do 6 kilogramów. Jego oczy są duże, okrągłe i głęboko osadzone. Istnieje ponad 150 wersji tej rasy, a każda z nich cechuje się nieco innym ubarwieniem. Kotek perski ma krótki ogon, a jego łapy są duże i okrągłe. Ma on bardzo łagodny temperament, jest spokojny i przywiązuje się do swojego właściciela. Uwielbia głaskanie i ciekawe zabawy, ale nie przepada za wspinaczką. Opisywany kot to typowy domator, który nie radzi sobie zbyt dobrze na spacerach. Kotek perski jest bardzo cierpliwy i empatyczny, co czyni go wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Trzeba pamiętać, że jest to rasa o zwiększonych predyspozycjach do chorób genetycznych, wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.