Mokra czy sucha - jaką karmę wybrać dla psa?

Mokra czy sucha - jaką karmę wybrać dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm dla psów. Dla wielu wybór tej odpowiedniej to ogromny problem. Problem pojawia się już w sytuacji, w której wybrać należy między karmą mokrą a suchą. Oba rodzaje karmy mają swoje zalety i wady. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się dana karma, zanim podejmie się decyzję o wyborze.

Zalety i wady mokrej karmy dla psów

Karmy mokre charakteryzują się bardzo dużą zawartością wody. Często to nawet 75%. W związku z tym są to karmy mniej treściwe. To sprawia, że pies musi zjeść znacznie więcej takiej karmy w porównaniu z karmą suchą. W innym przypadku nie pokryje pełnego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Oznacza to, że karmy mokrej trzeba po prostu kupować więcej. Trzeba jednak wiedzieć, że psy znacznie częściej preferują właśnie karmę mokrą. Wszystko dlatego, iż ma ona o wiele intensywniejszy zapach. Dlatego pies musi oczywiście taką karmę jeść. Ważne jednak, aby była to karma wysokiej jakości. Przykładem może być tu choćby mokra karma dla psa Brit dostępna w zoologicznym sklepie internetowym Krak Vet. Karma morka korzystnie wpływa na układ moczowy psa. Wszystko właśnie dzięki dużej zawartości wody. Poza tym jest dużo mniej kaloryczna w porównaniu z karmą suchą. Dlatego po taką karmę sięgać powinni właściciele psów, które borykają się z problemem otyłości. Warto jeszcze wspomnieć, że karma morka jest dużo bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia.

Zalety i wady suchej karmy dla psów

Karma sucha, jak można się domyślić, zawiera o wiele mniej wody. To zaledwie 8-9%. Dlatego też pies potrzebuje zjeść o wiele mniej takiej karmy w porównaniu z karmą mokrą. Daje ona psu więcej wartości odżywczych. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli pies żywi się głównie suchą karmą, to należy mu zapewnić stały dostęp do wody. Na rynku dostępne są różne rodzaje karmy suchej. Dużą popularnością cieszy się wspomniana już karma dla psa Brit. Produkt ten zawiera właściwą ilość białka, energii oraz odpowiednią ilość składników odżywczych. Warto dodać, że sucha karma pozytywnie wpływa na uzębienie psa.

Łączenie karmy mokrej i suchej

Wybrać karmę mokrą czy suchą? To w dużej mierze zależy od preferencji psa. Decydują się na konkrety rodzaj karmy, ważne jest, aby być w tym konsekwentnym. Psy nie lubią bowiem zmian w żywieniu. Oczywiście innym rozwiązaniem jest łączenie obu karm. W tym przypadku dobrze jest zastosować zasadę, że karma sucha będzie podstawowym elementem żywienia, a karma morka dodatkiem. Dobrze w takim przypadku, aby były to karmy pochodzące z tego samego źródła. Przykładem może być karma dla psa Brit.