Magazyn

Udało Ci się wyrobić kartę do konta osobistego i chcesz zacząć jej używać? Czy wiesz, że przed pierwszą transakcją trzeba ją aktywować i nadać jej PIN? Jest to konieczne, aby móc wygodnie płacić bezgotówkowo w sklepach, wypłacać pieniądze z bankomatów czy realizować płatności w Internecie, np.  za pomocą Google Pay lub Apple Pay. Kartę możesz aktywować np. w placówce banku w Żywcu. Jednak są szybsze sposoby. Sprawdź!

Warto aktywować kartę debetową tylko po to, żeby móc używać tego środka płatniczego. To również konieczne, aby uniknąć opłat za jej utrzymanie. Niektóre banki pobierają nawet kilkanaście złotych miesięcznie, jeśli masz kartę, ale jej nie używasz! A więc nie zwlekaj, tylko dowiedz się, jak ją aktywować.

Jak aktywować kartę do konta?

Zastanawiasz się, jak nadać PIN i aktywować kartę do konta? Masz do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest osobista wizyta w placówce banku w Żywcu i przejście całej procedury z pomocą pracownika. To skuteczne, choć czasochłonne rozwiązanie. Na szczęście ten środek płatności można uruchomić także za pośrednictwem:

  •       infolinii — ta opcja jest dostępna np. w PKO Banku Polskim, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, VeloBanku, a nawet w Banku Pocztowym;
  •       bankowości internetowej — wymaga to zalogowania się do systemu za pośrednictwem komputera lub telefonu. Następnie należy znaleźć zakładkę „karty” (ING Bank Śląsku, VeloBank, PKO) lub „moje produkty” (Credit Agricole) i kliknąć opcję „aktywuj kartę”. Niektóre instytucje wymagają podania wówczas kodu CVC/CVV z odwrotu karty i zatwierdzenia całej procedury pinem autoryzacyjnym;
  •       aplikacji mobilnej — aby móc to zrobić, trzeba zainstalować program od swojego banku na smartfonie, a następnie aktywować go i potwierdzić tożsamość.

Kiedy zdecydujesz się uruchomić kartę, trzeba będzie nadać jej PIN. Zapamiętaj liczby, które wpisujesz — jeśli podczas płacenia wpiszesz błędny kod, środek płatności zostanie zablokowany! Dlatego warto dodatkowo zapisać ten numer np. na kartce i schować w domu w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że go zapomnisz.

Aktywowanie środka płatniczego przez infolinię czy Internet nie wystarczy. W większości banków trzeba następnie dokonać płatności za pomocą karty z wykorzystaniem terminala płatniczego POS i autoryzować operację kodem PIN. Inny sposób to dokonanie wypłaty gotówki z konta w bankomacie Twojego banku.

Więcej informacji o tym, jak przeprowadzić aktywację karty w poszczególnych bankach, znajdziesz np. na stronie: https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/

Jak wybrać bezpieczny PIN do karty?

PIN do karty nie może być zbyt łatwy, aby złodziej nie mógł np. wypłacić za jej pomocą całej gotówki z konta. Unikaj kodów, które:

  •       składają się z tych samych liczb lub z prostego ciągu cyfr, np. 1234 lub 9999,
  •       są zbieżne z datą urodzin Twoją lub bliskiej osoby,
  •       pokrywają się z numerem PESEL,
  •       są łatwe do wpisania na klawiaturze numerycznej, np. 0258.

Pamiętaj, że kartę może skraść Ci także członek rodziny lub przyjaciel. Dlatego nie ustawiaj PIN-u np. z datą ślubu. Zachowanie środków ostrożności w doborze kodu może uchronić przed stratą pokaźnej ilości gotówki.

Aktywacja karty do banku za pośrednictwem Internetu jest prosta i szybka! Warto skorzystać z tej opcji, jeśli zależy Ci na czasie.