Magazyn

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to aplikacja chętnie wykorzystywana przez mieszkańców. Za jej pośrednictwem można zgłaszać zagrożenia, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Warto z niej również skorzystać, gdy wiemy o osobach bezdomnych wymagających pomocy. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Nie bądź obojętny i reaguj.

 

Zmienne warunki pogodowe są dużym utrudnieniem dla osób, które nie mają dachu nad głową. Przed wiatrem, deszczem i chłodem szukają schronienia w opuszczonych budynkach, altanach czy piwnicach. W okresie jesienno-zimowym miejsca przebywania osób bezdomnych sprawdzane są przez policjantów, którzy informują ich również o placówkach, w których mogą skorzystać z noclegu czy posiłku. 

Jeżeli wiemy o miejscach przebywania osób bezdomnych, nie bądźmy obojętni i reagujmy informując o tym odpowiednie służby. Możemy to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie stworzone z myślą o mieszkańcach, dające możliwość wskazania konkretnych zagrożeń występujących na danym obszarze, w tym także informacji o osobach bezdomnych wymagających pomocy. Zgłoszenie zajmuje kilka minut i jest anonimowe. Warto jednak pamiętać, że za pośrednictwem mapy nie dokonujemy zgłoszeń wymagających pilnej interwencji. Wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do internetu. Krok po kroku, jak dokonać zgłoszenia:

  • kliknij na baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji,
  • po otwarciu strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptuj regulamin,
  • chcąc dodać zgłoszenie, wybierz na mapie obszar, który cię interesuje,
  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodaj do mapy występujące niebezpieczeństwo (wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia),
  • w otwartym oknie opisz dane zagrożenie, wybierz dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, możesz także załączyć plik o maksymalnej pojemności 5 megabajtów, a następnie kliknij przycisk "ZGŁOŚ".