Magazyn

Każda branża, w której praca naraża na zniszczenie własnego ubrania bądź też wymaga ochrony ciała, posiada dedykowaną odzież roboczą. Szczególnym rodzajem odzieży roboczej są stroje medyczne. Jej celem jest dbałość o zdrowie, a nawet życie osób pracujących w szpitalach bądź przychodniach. Ponadto jest ona narażona na wiele czynników niszczących podczas codziennej eksploatacji. Z tego względu tak ważna jest jej wysoka jakość. Oprócz wyboru odpowiedniej tkaniny i kroju ubrania medyczne powinny spełniać wymogi narzucane przez prawo, czyli być ceryfikowane zgodnie z obowiązującymi normami.

Czym się kierować przy zakupie ubrań do użytku medycznego?

Ponieważ zazwyczaj pracownik placówki medycznej w swoim stroju pracuje od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin bez przerwy, odzież medyczna powinna odznaczać się odpowiednim komfortem termicznym. Co to oznacza? Otóż noszony strój musi dobrze przepuszczać powietrze, a także odprowadzać wilgoć, jak również musi pozwolić skórze swobodnie oddychać. Tylko w takiej sytuacji będzie on wygodny. Nic więc dziwnego, że przy zaopatrywaniu się w odzież medyczną właśnie na ten czynnik najczęściej zwracamy uwagę, chociaż oczywiście nie jest on najistotniejszy. A jakie są najważniejsze funkcje takich strojów roboczych?

Głównie mają one zapewniać idealną ochronę przed patogenami, czyli bakteriami, wirusami, a także płynami ustrojowymi  i krwią pacjentów. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim chodzi o aspekt związany z możliwością przenoszenia się groźnych chorób. Nie trudno sobie wyobrazić lekarza czy pielęgniarkę na sali operacyjnej lub izbie przyjęć, którzy nie posiadają wysokiej jakości ubrań medycznych i są narażeni na przykład na kontakt z krwawiącymi ranami, ropą, śluzem, wymiocinami czy kałem. Oczywiście odpowiednie zabezpieczenie w postaci ubrania roboczego dla personelu medycznego pozwala pracownikom szpitali, przychodni, a nawet aptek czuć się również komfortowo , ponieważ ich osobista odzież pozostaje czysta.

Co to znaczy, że odzież medyczna posiada wysoką jakość?

Oprócz wspomnianych już certyfikatów, ważna jest również jej wytrzymałość. Taka odzież będzie poddawana wielokrotnemu praniu z użyciem silnych detergentów, na przykład wybielaczy i środków do dezynfekcji. Po takim praniu powinna się dobrze prezentować i dalej spełniać swoje funkcje, nawet jeżeli użytkuje się ją już kilka lat. Ubrania słabej jakości będą wymagały corocznej inwestycji, a to jest wysoce nieopłacalne. Lepiej więc postawić na jak najdłuższą trwałość. Przykładem takich produktów jest odzież, którą można zakupić na stronie www.medhoodie.pl. Można tam znaleźć całą gamę ubrań medycznych, zarówno męskich jak i damskich. Cechują się one wszelkimi parametrami, pozwalającymi je określić strojami wysokiej jakości.