Magazyn

Zakup wymarzonego samochodu to dla wielu kierowców ważne wydarzenie. Decydując się na pojazd używany, warto jednak pamiętać, aby przy sporządzaniu umowy kupna-sprzedaży zawrzeć w niej wszystkie niezbędne informacje. Te będą potrzebne przy rejestracji samochodu. Jakie dane powinna zawierać umowa? Gdzie znaleźć jej wzór, aby mieć pewność, że nie pominie się istotnych kwestii? Podpowiadamy.

Czym jest umowa kupna-sprzedaży?

Zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami umowy kupna-sprzedaży jest dokumentem cywilnoprawnym, który jest regulowany na mocy art. 545 Kodeksu Cywilnego. Przy sporządzaniu takiej umowy sprzedający deklaruje się przenieść swoje dotychczasowe prawa własności do samochodu na rzecz kupującego. Osoba będąca stroną kupującą zobowiązuje się natomiast do uregulowania należności za pojazd oraz jego odebranie.

Umowa kupna-sprzedaży w każdym przypadku powinna być sporządzona w dwóch identycznych kopiach, po jednej dla każdej ze stron. Dodatkowo należy także pamiętać o własnoręcznym podpisie na dokumencie. Bez niego nie jest on ważny.

Co dalej po kupnie samochodu?

Kupiłem samochód, co dalej? To pytanie, które często zadają sobie świeżo upieczeni właściciele pojazdów. Zwykle dotyczy to tych osób, które po raz pierwszy kupują auto. Nabywcy zobowiązani są do jego zarejestrowania w Wydziale Komunikacyjnym Urzędu Starostwa Powiatowego czy też Urzędzie Miasta właściwym dla miejsca zamieszkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca samochodu na dokonanie rejestracji samochodu ma do 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Udając się do urzędu, konieczne jest przedstawienie szeregu dokumentów. Wymagane jest:

  •       okazanie dokumentu tożsamości,
  •       złożenie wniosku o rejestrację pojazdu dostępnego w placówce lub na stronie internetowej,
  •       przedstawienie dowodu własności samochodu, czyli umowy kupna-sprzedaży,
  •       okazanie dowodu rejestracyjnego samochodu i karty pojazdu, jeżeli taka była wydana,
  •       dołączenie polisy OC,
  •       okazanie aktualnych tablic rejestracyjnych,
  •       złożenie potwierdzenia wniesionych opłat rejestracyjnych.

Opłaty za rejestrację samochodu można wnieść bezpośrednio w kasie urzędu. Można również wykonać przelew i dostarczyć potwierdzenie jego wykonania z banku. Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów placówka ma do 30 dni na wykonanie swoich czynności. Często od wielkości aglomeracji zależy czas oczekiwania na rejestrację. W mniejszych miastach jak Żywiec wszelkie formalności zazwyczaj trwają krócej niż np. w Krakowie czy Warszawie.

Generator umowy kupna-sprzedaży – dokument w kilka minut

Nie masz wiedzy, która pomogłaby Ci samodzielne przygotować dokument? Umowę kupna-sprzedaży samochodu z rankomat.pl można wygenerować w kilka minut, postępują krok po kroku ze wskazówkami i uzupełniając niezbędne informacje.

Generator umowy kupna-sprzedaży to bardzo wygodne narzędzie, która usprawnia proces sprzedaży pojazdu. W formularzu konieczne jest podanie danych samochodu, informacji o stronach umowy oraz cenę pojazdu. Po chwili system automatycznie przygotuje gotowy plik, który można pobrać w formacie PDF, wydrukować lub wysłać na maila. Jest to duża oszczędność czasu, a co najważniejsze – znika ryzyko pominięcia najważniejszych informacji wymaganych w urzędzie.