Wybór systemu ogrzewania to bardzo ważna decyzja dla każdego właściciela nieruchomości. Poszukiwanie optymalnego źródło ciepła najczęściej odbywa się jeszcze na etapie projektowania domu. Wiele osób dokonuje go również przy okazji modernizacji budynku.
Ta decyzja jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze są względy ekonomiczne oraz wygoda eksploatacji. Szukając najkorzystniejszego rozwiązania mamy możliwość wyboru spośród wielu różnych opcji. Dużą popularnością wśród polskich inwestorów cieszą się zwłaszcza dwa systemy grzewcze: gazowy i elektryczny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety – warto je poznać, by widzieć, z czym należy liczyć się w przyszłości. Poniżej omówimy najważniejsze różnice pomiędzy ogrzewaniem gazowym a elektrycznym.
Ogrzewanie gazowe: zalety i wady
Choć mogłoby się wydawać, że przy coraz powszechniejszej dostępności wielu nowoczesnych rozwiązań tradycyjne ogrzewanie domu gazem straci na popularności, takie systemy wciąż mają swoich zwolenników. Wielu inwestorów budujących domy jednorodzinne nadal traktuje je jako domyślny sposób zaopatrywania budynku w ciepło. Pierwszą i bodaj najistotniejszą zaletą, jaką ma ogrzewanie gazowe są stosunkowo niskie ceny paliwa. Ogrzewanie gazem ziemnym jest dość tanie i praktycznie bezobsługowe. Producenci kotłów gazowych wyposażają swoje urządzenia w specjalne panele sterujące, na których ustawia się pożądaną temperaturę i godziny pracy. Do kotła gazowego nie trzeba dokładać opału ani sprawdzać co kilka godzin, czy nadal się pali. Nowoczesne kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne to urządzenia o wysokiej sprawności oraz doskonałej efektywności energetycznej. Mogą być wykorzystywane zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ogromną zaletą kotłów gazowych jest również fakt, że nadają się także do ogrzewania podłogowego. Kotły gazowe nie kopcą, nie zanieczyszczają środowiska i mogą być używane nawet w niewielkich pomieszczeniach.
Warto pamiętać, że taka metoda grzewcza ma jednak pewne wady. Pewną uciążliwość może na przykład stanowić fakt, że nie każdy dom ma możliwość podpięcia do zewnętrznego gazociągu. Na działce, na której nie ma podłączenia do sieci, trzeba zamontować specjalny zbiornik i połączyć go z domem. W domach o niskiej izolacji termicznej koszty ogrzewania gazem mogą być dosyć wysokie: w takich budynkach do zapewnienia pożądanego komfortu cieplnego trzeba zużyć większą ilość paliwa. Nowoczesne kotły gazowe nie są tanie, w związku z czym koszty początkowe inwestycji mogą być stosunkowo wysokie.
Ogrzewanie elektryczne: zalety i wady
Dla coraz większej liczby inwestorów poszukujących najlepszego systemu ogrzewania oczywistym wyborem jest ogrzewanie elektryczne. Zwolennicy tej metody chwalą ją sobie przede wszystkim za niewątpliwą wygodę, bezproblemową obsługę oraz niską awaryjność. Wielu użytkowników ocenia taki system grzewczy jako niemal idealny: ogrzewanie elektryczne nie wymaga dodatkowych pomieszczeń na opał ani większych inwestycji związanych z montażem instalacji. Nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię, budować komina ani wyznaczać miejsca do składowania opału. Wybierając ogrzewanie elektryczne nie musimy martwić się o przyłącza: warunkiem jest jedynie podłączenie budynku do sieci. Ogólna dostępność energii elektrycznej sprawia, że w praktyce może z niego skorzystać właściwie każdy dom czy mieszkanie. By móc cieszyć się pożądaną temperaturą o każdej porze dnia i nocy wystarczy podłączyć grzejniki lub kocioł do gniazdka. W razie potrzeby na każdym grzejniku możemy ustawić inną temperaturę. Ogrzewanie elektryczne jest odpowiednie dla alergików – zwłaszcza jeżeli zrealizuje się je w postaci instalacji podłogowej.
Z punktu widzenia użytkownika największym minusem ogrzewania elektrycznego są wysokie koszty. Cena energii elektrycznej jest obecnie bardzo wysoka i zgodnie z zapowiedziami prąd nadal będzie drożał. Aby ogrzewanie elektryczne faktycznie się opłacało można jednak zadbać o właściwe docieplenie budynku – mostki termiczne mogą prowadzić do utraty cennego ciepła, a tym samym podnosić koszty zużycia energii. Sprawdzonym sposobem zaoszczędzenia prądu jest korzystanie ze specjalnych kotłów akumulacyjnych, pozyskujących energię w tańszej taryfie i oddających ją w droższej.
Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy jednak zaoszczędzić coś zupełnie innego – czas. Instalacja takiego systemu nie powinna sprawiać doświadczonemu fachowcowi żadnych kłopotów. Można przyjąć, że ogrzewanie elektryczne jest także przyjazne środowisku. Nie powoduje emitowania do otoczenia żadnych szkodliwych substancji (jak ma to miejsce chociażby w przypadku niesławnych pieców węglowych). Wiele firm oferuje grzejniki elektryczne energooszczędne, co tym bardziej zwiększa bezpieczeństwo nasze i naszej planety.
Ogrzewanie gazowe czy elektryczne: które lepsze?
Wybór systemu grzewczego to kwestia bardzo indywidualna. Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich możliwych przypadkach. Nie sposób zatem udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Metodę grzewczą najlepiej dopasować po prostu do własnych preferencji i potrzeb.