Domy jednorodzinne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Buduje się ich setki rocznie zarówno w niewielkich wsiach, jak i miasteczkach. Najczęściej są to budynki o stosunkowo małej powierzchni, w których przestrzeń zaprojektowano tak, by jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr dostępnego metrażu. Dla użytkowników jest to wyjątkowo ważna zaleta, sprawiająca, że inwestycja jest bardziej opłacalna. Jeśli planujesz budowę domu, sprawdź, co powinno się wiedzieć przed wyborem projektu budynku.
1. Projekt małego domu, czyli jakiego?
2. Mały dom a pozwolenie na budowę
3. Mały dom z poddaszem - czy warto?
Własny dom jednorodzinny daje wielu osobom upragnioną niezależność i prywatność. Młode rodziny chętnie przeprowadzają się do prywatnych domów z ciasnych mieszkań w bloku i pokojów zajmowanych w domach rodziców lub teściów. Zakończenie budowy jest przez nich długo wyczekiwanym momentem. Jeśli i Ty chcesz zamieszkać we własnym domu, sprawdź, co powinno się wiedzieć zanim wybierze się projekt budynku.
Projekt małego domu, czyli jakiego?
Przeglądając projekty małych domów, można nabrać wątpliwości, jaki budynek uznaje się faktycznie za mały. W przypadku mieszkań w blokach małe są mieszkania o powierzchni do 50-60 m2. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, za małą powierzchnię uznaje się metraż do 100 m2. Nietrudno zauważyć, że jest to o wiele większa przestrzeń, dająca rodzinie liczne możliwości aranżacji i podnosząca jej komfort życia. Projekt małego domu można wykorzystać nawet na wąskiej i mało ustawnej działce.
Małe domy mają od 3 do 4 pokoi, nie wliczając salonu. W większości z nich nie ma garażu, jednak bez przeszkód można je dobudować lub ustawić w wybranej części działki. Dzięki temu rodzina zyskuje sporo przestrzeni do zagospodarowania jej w dowolnie wybrany sposób. Nawet w małym domu bez trudu zmieści się rodzina z dwójką lub trójką dzieci, mająca zwierzęta domowe bądź wykonująca pracę zdalną z domowego biura.
Mały dom a pozwolenie na budowę
W ostatnich latach prawo budowlane zmieniono, jednak dla budujących dom nie jest to problemem. Gotowe projekty nowych domów uwzględniają wszystkie obowiązujące przepisy. Architekci zadbali o zastosowanie odpowiedniej grubości ścian, układu i metrażu pomieszczeń, a także o spełnienie innych warunków budowy. Budynek po wzniesieniu spełnia normy dotyczące odpowiedniej izolacji termicznej i jest przygotowany do korzystania z ekologicznych źródeł ogrzewania. Dzięki temu budynek jest przyszłościowy i może być użytkowany przez rodzinę przez długie lata.
Pozwolenie na budowę małego domu uzyskuje się szybciej i prościej niż w przypadku wznoszenia budynku o znacznie większym metrażu. Koszty inwestycji są niższe, co przekłada się na realne oszczędności i możliwość szybszego zakończenia prac budowlanych. Budowa domu jest tańsza, co sprawia, że decydują się na nią nawet osoby o mniej zasobnym budżecie.
Mały dom z poddaszem - czy warto?
Jeśli wybiera się projekt małego domu, warto zdecydować się na plan obejmujący budowę poddasza. Poddasze buduje się taniej niż tradycyjne piętro domu, dzięki czemu można wznieść budynek taniej przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej przestrzeni użytkowej. Na poddaszu warto wykonać w szczególności sypialnie dla wszystkich członków rodziny, a parter budynku wykorzystać na stworzenie wygodnego salonu, kuchni i innych pomieszczeń do spędzania czasu w ciągu dnia. Dodatkowo na poddaszu można stworzyć komfortowy salon kąpielowy dla rodziny oraz praktyczne garderoby, w których zmieszczą się wszystkie ubrania i przedmioty osobiste.