Magazyn

Rolety rzymskie ze względu na swoją nowoczesność i funkcjonalność zyskują coraz bardziej na popularności. To niezwykle efektowna i elegancka ozdoba okienna, która spełnia również funkcję praktyczne. Roleta rzymska to produkt, który montuje się nie tylko w mieszkaniach, lecz i w restauracjach czy hotelach. Poniżej podpowiemy czym kierować się przy zakupie rolet rzymskich.

Co to są rolety rzymskie?

Zacznijmy od tego czym są właściwe rolety rzymskie. To zasłony o specjalnej konstrukcji, które podnosimy w ten sam sposób, jak klasyczne rolety. Służy do tego mechanizm sterowany łańcuszkiem lub sznurkiem. To co różnij je od tradycyjnych wariantów to fakt poziomego układania się rolet rzymskich, podczas gdy są zsunięte, co tworzy efektowne, równoległe fałdy. Takie rozwiązanie prezentuje się niezwykle elegancko.

Jak wybrać rolety rzymskie?

Bardzo szeroki wachlarz wyboru na rynku, może przyprawić o ból głowy. Oferta producentów jest niezwykle zróżnicowana, co pozwala dobrać nam rozwiązanie do swoich potrzeb. Przy wyborze odpowiedniego produktu, szczególnie zalecamy zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

Rolety rzymskie – stopień zaciemnienia

Obecnie na rynku występuje wiele wariantów zaciemnienia rolet. Do wyboru mamy między innymi rolety półprzezroczyste, które wyglądają efektownie i poradzą sobie z lekkim zaciemnieniem pomieszczenia. Jednak w lato, przy prażącym słońcu, taki wariant będzie wpuszczał bardzo dużo światła do pomieszczenia, co może powodować jego nagrzewanie. Jest to więc rozwiązanie do ciemniejszych pomieszczeń.

Ciemne rolety rzymskie oferują bardzo dobrą ochronę przed światłem. Jeżeli jednak nieumiejętnie dobierzemy je do wnętrza, mogą prezentować się bardzo ponuro. Przemyślmy więc odpowiednią kolorystkę wystroju jeszcze przed zakupem.

Duży wpływ na stopień zaciemnienia ma barwa tkaniny. Jest to więc sprawa nie tylko wyglądu aranżacji. Jaśniejsze materiały mogą przepuszczać o ok. 30 % więcej światła niż ciemne warianty. Istotna jest również grubość rolet.

Istnieją również specjalne warianty blackout, które pozwalają na zatrzymanie do 95 % światła, niezależnie od barwy rolety.

Sposób montażu rolety rzymskiej

Rolety rzymskie na rzepy to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Montuje się je na specjalnej listwie nad oknem. Jest to powszechny i praktyczny wariant, który pozwala zarówno na szybki montaż, jak i demontaż rolety, w zależności od naszych upodobań. Istnieją również rolety rzymskie na karnisz.

Mechanizm rolet rzymskich

Istnieje również możliwość doboru mechanizmu rozkładania rolet rzymskich. Występuje wersja z mechanizmem sznurkowym oraz koralikowym. Pierwszy z nich charakteryzuje się prostą konstrukcją, która sprawdzi się przy zwiewnych i lekkich roletach. Drugi będzie dobrym pomysłem przy grubszych i cięższych materiałach. Pozawala na nieco bardziej precyzyjne ułożenie rolety i jest najbardziej popularnym rozwiązaniem.

Chociaż występują również warianty bez mechanizmu podnoszenia i opuszczania, zdecydowanie nie polecamy takiej opcji.

Inne funkcjonalności rolety rzymskiej

Ważne są również dodatkowe funkcje, które mogą zaoferować nam producenci. Spośród nich wymieniamy np. mechanizm samohamujący w odpowiednim położeniu, napinacz sznurka,  czy żyłkowe prowadzenie tkaniny, które pozwoli na optymalne przytrzymanie materiału, podczas gdy okno będzie uchylone.

Rolety rzymskie na wymiar

Gotowe rolety są zazwyczaj tańsze, lecz często okazuje się, że są np. za krótkie, za wąskie lub za szerokie. Co w takiej sytuacji? Z pomocą wtedy przychodzą rolety rzymskie na wymiar. Dokonując zakupu w takiej formie, możemy idealnie dopasować zasłony do naszych potrzeb i aranżacji mieszkania, co jest sporym udogodnieniem. Opcja nieco droższa, lecz w końcu jest to inwestycja na lata.