Magazyn

Schody zabiegowe są odpowiedzią dla wszystkich, którzy szukają ergonomicznych, funkcjonalnych rozwiązań do mieszkań i domów. Ich projekt zakłada, że zajmują o wiele mniej miejsca, niż bardziej standardowe propozycje, dlatego polecane są zwłaszcza tym, dysponującym mniejszym metrażem. Jakie są wady i zalety takiego typu schodów?

Budowa

Schody zabiegowe charakteryzują się budową spiralną. Ich konstrukcja zawija się do środka pod kątem 90 lub 180 stopni, przez co właśnie, zajmują mniej miejsca w przestrzeni mieszkania. Stopnie schodów zwężają się ku środkowi, co może uczynić je trudniejszymi do pokonania dla niektórych członków rodziny (na przykład dzieci czy osób starszych).

Materiały

Schody zabiegowe mogą być wykonane z drewna lub metalu. W trendach możemy znaleźć konstrukcje wykonane z buku, dębiny czy mahonia. Jeśli zaś chodzi o balustrady, można postawić na te wykonane z metalu, które nadają im industrialnego charakteru oraz lekkości. Również szkło będzie bardzo ciekawym pomysłem. Może odmienić całą przestrzeń i dodać jej nowoczesności. Szkło ma to do siebie, że trzeba je czyścić, więc warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na zakup.

Źródło: Fontanot Shop, Schody zabiegowe Nice 4


Schody, jako element dekoracyjny

Nie powinniśmy lekceważyć znaczenia schodów w naszych domach. Mogą stanowić wspaniały element dekoracji i wypełniać przestrzeń w sposób ciekawy i indywidualny dla nas. Tyczy się to także schodów zabiegowych, które dzięki swojej budowie, sprawnie aranżują przestrzenie domowe, zwłaszcza w przypadku przestrzeni otwartych.
Warto dobrać schody, które będą pasować do podłogi. W ten sposób, tworzymy spójny obraz naszego mieszkania. Jeśli nie boimy się bardziej odważnych rozwiązań, na rynku znajdziemy kilka ekstrawaganckich propozycji, takich jak schody z różnych rodzajów drewna w rożnych kolorach.

Schody zabiegowe dla wszystkich?

Są to schody, które z pewnością dają dużo możliwości aranżacyjnych. Jeśli to na tym nam najbardziej zależy, możemy postawić właśnie na nie. Możemy je zamontować w każdym miejscu, w naszym domu, co jest na pewno dużym plusem. Natomiast, jeśli zależy nam mocno na bezpieczeństwie na schodach i na dużej wygodzie korzystania z nich, być może powinniśmy rozważyć inne opcje.