Magazyn

Poszukiwanie pracy może być zajęciem żmudnym, stresującym i nieprzynoszącym spodziewanych efektów. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy rozglądamy się za zatrudnieniem po raz pierwszy lub po długiej przerwie, albo gdy po prostu nie mamy dobrej strategii. Jak i gdzie szukać pracy, aby trafić na odpowiednie oferty i móc szybko cieszyć się nowym stanowiskiem?

 

Nowa praca - dobre przygotowanie to podstawa

Jeśli planujesz znalezienie lub zmianę pracy, rozpocznij od formalnych przygotowań. Stwórz atrakcyjne i kompletne CV, zawierające informacje o przebiegu twojej kariery zawodowej i nauki, o ukończonych kursach, posiadanych umiejętnościach, mocnych stronach i pasjach. Załącz sympatyczne zdjęcie i aktualne dane kontaktowe. Zadbaj, aby CV wyróżniło się na tle innych – możesz skorzystać z darmowych kreatorów sprawiających, że twoje CV z pewnością przykuje uwagę rekruterów.

Zaktualizuj i posegreguj dokumenty świadczące o twoim dotychczasowym zatrudnieniu oraz o posiadanych kompetencjach – dyplomy ze szkół i kursów, świadectwa pracy, rekomendacje. Tak przygotowana teczka sprawi, że na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz wyglądać profesjonalnie.

Zastanów się również, jakie warunki ci odpowiadają. Określ, jakiego typu pracę chcesz wykonywać, jakie miasta wchodzą w grę i jakie są dopuszczalne w twoim przypadku widełki wynagrodzeń. Jeśli masz dodatkowe wymagania, bez spełnienia których nie przyjmiesz oferty (np. praca zdalna lub hybrydowa), również poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę.

Portale z ogłoszeniami o pracę – ułatwienie dla pracodawców i kandydatów

Z pomocą osobom poszukującym pracy, ale i pracodawcom szukającym pracowników, przychodzą portale z ogłoszeniami o pracę, takie jak GoWork. GoWork oferuje liczne udogodnienia, dzięki którym znalezienie pracy będzie znacznie łatwiejsze – funkcjonalną wyszukiwarkę z możliwością filtrowania wyników według licznych zmiennych, powiadomienia e-mail, gdy tylko pojawi się oferta spełniająca twoje kryteria, a także możliwość przejrzenia profilu potencjalnego pracodawcy, na którym dostępne są oceny i opinie poprzednich i aktualnych pracowników danej firmy czy też osób, które brały udział w rekrutacji. Dzięki temu zmniejszasz do minimum ryzyko trafienia na nieuczciwego przedsiębiorcę.

Sprawdź aktualne ogłoszenia w Żywcu na GoWork.pl i przetestuj funkcjonalności serwisu. Zauważysz, jak prostym i satysfakcjonującym działaniem może być poszukiwanie pracy.

Szukanie pracy w Internecie – na co uważać?

Wielu kandydatów decyduje się na wykorzystanie Internetu do poszukiwania ofert o pracę. Jest do dobra droga, ale należy nią iść ostrożnie – potencjalni oszuści korzystają z anonimowości.

W pierwszej kolejności załóż lub zaktualizuj konta w mediach społecznościowych typowo skoncentrowanych na karierze zawodowej, takich jak LinkedIn. Ich użytkownicy to przeważnie profesjonaliści i ryzyko zostania oszukanym znacznie spada.

Uważaj szczególnie na ogłoszenia o pracę na portalach o niepewnej reputacji oraz w globalnych, wielotematycznych mediach społecznościowych i podejrzanych grupach, zwłaszcza oferujących prosty i szybki zarobek. Szczególnie podejrzane są ogłoszenia oferujące bardzo wysokie wynagrodzenie za znikomy nakład pracy. Nie przyjmuj również ofert od ogłoszeniodawców, którzy podpisują się pseudonimami, nie mają zdjęcia profilowego albo których konto zostało dopiero co założone i nie posiada żadnych znajomych.