Magazyn

1 grudnia 2021 roku ok. godz. 04.45 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu otrzymało zgłoszenie od Dyżurnego Pogotowia Ratunkowego z prośbą o sprawdzenie budynku mieszkalnego w Żywcu na obecność tlenku węgla. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że trzy osoby, w tym 7-letni chłopiec znajdują się już pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Na prośbę lekarza poszkodowane osoby zostały przebadane urządzeniem ToxCO. Wyniki pomiarów jednoznacznie wskazywały na zatrucie tlenkiem węgla. Wszystkie osoby poszkodowane zostały zabrane z miejsca zdarzenia przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitala. Strażacy przekazali dziecku maskotkę Misia Ratownika.

Następnego dnia strażacy Komendy Powiatowej PSP w Żywcu otrzymali nietypową prośbę. Lekarze „Szpitala Żywiec” zwrócili się z prośbą o przekazanie jednemu z dzieci maskotki Misia Ratownika. Okazało się, że chłopiec przebywający w szpitalu po interwencji strażaków zaprzyjaźnił się z innym chorym dzieckiem, które zapragnęło posiadać takiego samego misia. Strażacy bez wahania podjęli zdecydowane działania i udali się z pomocą do dzieci w szpitalu. Na miejscu okazało się, że w sali przebywał jeszcze jeden chory chłopiec, który nie chciał być gorszym od kolegów. Na szczęście strażacy posiadali maskotki i dzięki nim mali pacjenci, mogli poczuć domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców.