Magazyn

Luty to czas, w którym kończą się Spotkania Opłatkowe i Noworoczne, a rozpoczynają Zebrania Sprawozdawcze w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). W minioną sobotę odbyło się wiele ważnych wydarzeń na Żywiecczyźnie, które podkreślają zaangażowanie lokalnych społeczności w kultywowanie tradycji oraz rozwój jednostek OSP.

Pierwszym punktem dnia było Spotkanie Opłatkowe w Złatnej, zorganizowane przez Sołtysa oraz Radę Sołecką wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich i OSP. Uczestnicy mieli okazję posłuchać góralskich kolęd, co wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. W trakcie spotkania zostały wręczone wyróżnienia, a Zarząd OSP Złatna odebrał torbę medyczną R1, co stanowi doskonały przykład wsparcia dla lokalnych strażaków.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP. W Jeleśni, podsumowano działalność OSP w minionym roku oraz przyjęto plany na przyszłość. Bycie strażakiem to zadanie wymagające ogromnego zaangażowania, dlatego ważne jest docenienie pracy, jaką wykonują druhowie na co dzień. W związku z tym, przekazano informacje o możliwościach wsparcia finansowego dla OSP z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co może znacząco przyczynić się do poprawy zabezpieczenia jednostek.

O dofinansowanie można starać się w ramach programów:
"Bezpieczny Strażak" - zakup sprzętu dla OSP, na który w 2025 roku zostanie przeznaczone 3 mln zł;
 "Doposażenie i zapewnienie gotowości Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym (MDP)" - zakup umundurowania, sprzętu i torów ćwiczebnych, na który w 2025 roku zostanoe przeznaczone 0,5 mln zł;
 "Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych" - zakup specjalistycznych pojazdów dla OSP, na który w 2025 roku zostanie przeznaczone 3 mln zł.

W Trzebini odbyło się kolejne zebranie sprawozdawcze, w którym uczestniczyli lokalni samorządowcy. Poruszono wiele kluczowych kwestii dotyczących działalności OSP, a obecni zapewniali o dalszym wsparciu dla jednostek. OSP Trzebinia, jako jedna z ponad 260 jednostek, otrzymała wsparcie z WFOŚiGW na zakup sprzętu ratowniczego, co stanowi istotny krok w kierunku podnoszenia standardów bezpieczeństwa.

"Bycie strażakiem to odpowiedzialne zadanie. To ogrom pracy i zaangażowania, dlatego pragnę z całego serca podziękować Wam za codzienną służbę i poświęcenie" - poinformował Mateusz Pindel Prezes zarządu WFOŚiGW.

Na zakończenie soboty, odbyło się tradycyjne "XVI Kolędowanie w Sopotni Małej". To wydarzenie w piękny sposób podkreśla kultywowanie tradycji góralskich i integrację społeczności. Uczestnicy mieli możliwość wspólnego śpiewania kolęd, co z pewnością wzbogaciło ich duchowo.

 Te wydarzenia nie tylko umacniają więzi społeczne, ale także przyczyniają się do rozwoju bezpieczeństwa w regionie.

material

Za treść materiałów odpowiada redakcja.