Magazyn

W Szpital Żywiec od lutego 2021 roku w Pracowni Endoskopii będzie można wykonać bezpłatnie kolonoskopię i gastroskopię ze znieczuleniem.

Kolonoskopia to bardzo ważne badanie, m.in. w profilaktyce raka jelita grubego, jednak często Pacjenci mają duże obawy przed jego wykonaniem, gdyż spodziewają się dyskomfortu i bólu. Gastroskopię zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – poprzez użycie środka znieczulającego w sprayu, którym spryskane jest gardło – jednak także w tym przypadku jest możliwość znieczulenia ogólnego, na przykład dla osób, które bardzo źle wspominają wcześniej wykonane badanie.

Na czym polega znieczulenie ogólne do badania endoskopowego? Najpierw zakładany jest tzw. wenflon, przez który dożylnie podawane są leki, po których Pacjent zapada w sen. Dzięki temu nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań i budzi się już po zakończeniu badania.

Aby zarejestrować się na badanie endoskopowe Pacjent powinien posiadać skierowanie NFZ od lekarza POZ lub specjalisty. Najpóźniej tydzień przed umówionym terminem kolonoskopii należy zgłosić się do Pracowni Endoskopii, aby otrzymać receptę na środek przeczyszczający - informuje Szpital Żywiec.

Jak zarejestrować się na badanie endoskopowe w znieczuleniu?

1. Należy zadzwonić do rejestracji i umówić się na badanie oraz wizytę konsultacyjną u anestezjologa. Taka konsultacja odbywa się na kilka dni przed planowanym zabiegiem.

2. Przed konsultacją należy przygotować zestaw badań:

Badania podstawowe:

  • morfologiajony
  • układ krzepnięcia (PT, APTT)
  • kreatynina
  • poziom glukozy na czczo

    W przypadku osób leczących się z powodu schorzeń tarczycy dodatkowo:

  • TSH, T3, T4


W przypadku osób powyżej 65 r.ż. lub u osób przyjmujących leki z powodu schorzeń układu sercowo-naczyniowego dodatkowo:

  • EKG


3. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez anestezjologa, pacjent przygotowuje się do badania zgodnie z wytycznymi uzyskanymi w rejestracji.

Informacje i zapisy:
33 44 01 787
8:00 – 14:00
poniedziałek – piątek