Magazyn

Od wizyty w salonie do pełnej radości z jazdy nowym samochodem dzieli nas zaledwie kilka formalności. Jedną z nich jest wykupienie OC dla nowego nabytku, ponieważ bez tego nie możemy poruszać się po drogach. Kiedy należy to zrobić? Czy warto kupić cały pakiet ubezpieczeń? Ile za to zapłacimy? Oto najważniejsze informacje.

Kiedy kupić OC dla nowego samochodu?

Wybierając auto w salonie, od razu musimy mieć świadomość, że to jeszcze nie wszystkie wydatki z tym związane. Koniecznością jest bowiem wykupienie dla nowego auta ubezpieczenia OC. Kiedy należy tego dokonać? Przepisy wyraźnie mówią, że polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Musimy też pamiętać, że bez OC po prostu nie wyjedziemy autem z salonu. Pozostałe obowiązki związane z zakupem auta z salonu to oczywiście także potrzeba jego zarejestrowania w Wydziale Komunikacji oraz zaopatrzenie pojazdu w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Od tego momentu możemy już w pełni korzystać z nowego nabytku.

Decyzja - OC czy cały pakiet?

Nad OC nie ma co dyskutować, bo to ubezpieczenie obowiązkowe, a za jego brak grozi wysoka kara finansowa. Możemy jedynie poszukać jak najkorzystniejszej cenowo polisy. Natomiast warto się zastanowić nad zakupem pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych oferowanych właścicielom samochodów. Warto nadmienić, że cały pakiet ubezpieczeń czyli OC, AC, NNW oraz assistance można kupić w znacznie korzystniejszej cenie niż pojedyncze polisy.
Więcej o ubezpieczeniu nowego samochodu przeczytasz w naszym poradniku: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-nowego-samochodu/

Czy warto wykupić AC?

Jeśli ktoś zastanawia się nad wykupieniem autocasco dla auta z salonu, to zdecydowanie warto. Wysoka cena auta sprawia, że każde uszkodzenie, nawet drobne zarysowanie uderza po kieszeni, nie wspominając już o kradzieży lub szkodzie całkowitej. Dlatego ta ochrona jest szczególnie polecana w przypadku auta z salonu. AC się opłaca, ponieważ przy okazji każdej szkody otrzymamy odszkodowanie, które zrekompensuje nasze straty finansowe. Co ważne, jeśli do kolizji lub uszkodzenia samochodu dojdzie z naszej winy, AC także pokryje straty powstałe z tego tytułu.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Kupując ubezpieczenie dla nowego auta, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystanie z propozycji dealera. Każdy z nich podczas sprzedaży samochodu oferuje pakiet dealerski obejmujący OC, AC i NNW. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie mamy przy okazji żadnego wpływu na proponowane warunki. Jeśli więc chcemy kupić ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb, możemy znaleźć polisę na własną rękę. Świetnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skorzystanie z internetowego kalkulatora na stronie https://mubi.pl. Po wpisaniu w formularz niezbędnych danych, otrzymamy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, spośród których na pewno korzystnie wybierzemy.

Ile kosztuje OC auta z salonu?

Wbrew obawom koszt OC nowego auta jest zaskakująco przyjazny dla kieszeni właściciela. Dlaczego? Nowe samochody dzięki nowoczesnym technologiom są po prostu bezpieczniejsze, a przy tym mniej narażone na awarie. Aby uświadomić sobie różnicę w cenie dla nowego i kilkuletniego auta, warto przyjrzeć się następującemu zestawieniu:
Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki


Jak widać, w każdym przypadku cena OC za starszy rocznik jest znacznie wyższa - co najmniej o 200 zł. Natomiast na przykładzie Toyoty Corolli różnica ta wynosi nawet 500 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu 2019

Korzystając z porównywarki internetowej, możemy nie tylko znaleźć OC w korzystnej cenie, ale także wyszukać o porównać ceny pakietów. Warto też sprawdzić w OWU zakres ubezpieczeń dobrowolnych, by znaleźć optymalną dla siebie ochronę ubezpieczeniową.

Podsumowanie
1. OC to ubezpieczenie obowiązkowe, za jego brak grozi kara.
2. Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta.
3. Ceny OC są znacznie niższe dla modeli z salonu niż dla kilkuletnich modeli tej samej marki.
4. Warto wykupić pakiet ubezpieczeń, a zwłaszcza AC dla nowego samochodu.