Magazyn

Planujesz budowę domu? Zapoznaj się z kilkoma wytycznymi na ten temat, aby później nie mieć problemów!

Czym są WT?

Kiedy rozwinie się skrót WT, otrzymamy Warunki Techniczne – jest to zbiór wytycznych i wymagań, które stoją przed osobami chcącymi w najbliższym czasie podjąć się budowy domu lub modernizacji nieco starszego budynku. Wszystko wskazuje na to, że państwu coraz bardziej zależy na dbaniu o stan środowiska, w związku z czym nowo powstające nieruchomości muszą spełnić szereg norm, które będą się do tego przyczyniać.

Są to w dużej mierze zasady regulujące proces budowy, używane materiały oraz rozwiązania w zakresie energooszczędności, do których należy się zastosować już na etapie projektowania domu, który niebawem powstanie. Warto zwrócić uwagę na to, że przepisy te dotyczą wszelkich pozwoleń na budowę otrzymanych po 1 stycznia 2021 roku.

Wytyczne WT 2021

Jakie zmiany budowy domu wprowadzą nowe Warunki Techniczne w 2021 roku? Nakazów związanych z nowymi wytycznymi jest sporo. Warto jednak wymienić te najważniejsze z nich, ponieważ są one na tyle znaczące, że mogą znacznie ingerować w dotychczasowe projekty. Chodzi przede wszystkim o uczynienie wszelkich nowo powstających budynków pasywnymi, a więc takimi, które nie są uzależnione od energii pierwotnej i w pełni korzystają z surowców odnawialnych. Wśród obostrzeń jest chociażby całkowite wykluczenie pieców węglowych i innych tego rodzaju przestarzałych rozwiązań.

Zamiast nich na porządku dziennym będą pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika sama w sobie jeszcze niedawno była pewnego rodzaju ciekawostką - teraz natomiast trudno wyobrazić sobie bez niej projekty nowoczesnych domów - DomoweKlimaty.pl jest stroną, na której możemy podziwiać najwspanialsze rozwiązania architektoniczne, które spełniają wszelkie opisane normy. 

Co z kształtem domu?

Wspomniane zmiany prawne dotyczą nie tylko technologii, które należy zaimplementować, aby dom mógł cieszyć się pełną pasywnością. Wbrew pozorom równie istotny jest jego kształt. Zalecenia mówią o tym, by każdy nowo powstający budynek był w miarę możliwości jak najbardziej zwartą bryłą, aby jeszcze bardziej zminimalizować prawdopodobieństwo „uciekania” ciepła. Należy położyć również dużą wagę na to, by wszelkie okna i drzwi były jak najbardziej szczelne – z tego samego powodu. Poza odnawialnymi źródłami energii i odpowiednim kształtem budynku równie ważne będzie także wzniesienie ścian z odpowiednich materiałów, które zapewnią dobrą izolację termiczną. 

Dlaczego warto stosować się do WT?

Oczywiście nie można zaprzeczyć, że niezastosowanie się do WT niesie ze sobą przykre konsekwencje prawne, ale nie jest to bynajmniej jedyny powód, dla którego zdecydowanie warto się do nich stosować. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że stan środowiska naturalnego z roku na rok coraz bardziej się pogarsza. Planeta będzie wdzięczna każdemu, kto zdecyduje się na budowę domu zgodnie z wytycznymi opisanymi powyżej - miejmy nadzieję, że będzie powstawać coraz więcej domów korzystających z energii odnawialnej.

Choć pojawiają się w tej sprawie głosy licznych sceptyków, to wprowadzenie tego rodzaju przepisów wydaje się być znakomitą motywacją do tego, by nieco zadbać o środowisko naturalne i zasoby Ziemi – te stale się kurczą, a nie będzie można ich już nigdy, niestety, odzyskać.