Magazyn

Hazard jest przez wielu postrzegany jako sposób na rozrywkę lub zarabianie pieniędzy, ale nie każdy wie, że w zależności od rodzaju gry, do wygranych stosuje się różne podatki, a w przypadku niektórych istnieje nawet odpowiedzialność karna.

Rozważmy tę kwestię na przykładzie pokera. Dziś można w niego grać zarówno w kasynach stacjonarnych, jak i online, także za granicą.

Turnieje pokerowe w Polsce

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, poker jest grą karcianą na równi z bakaratem, blackjackiem i innymi, o ile jest rozgrywany o nagrody pieniężne lub bezgotówkowe. Gra może być organizowana w kasynie lub poza nim, ale organizator musi koniecznie posiadać licencję wydaną przez regulatora. W niektórych przypadkach dopuszcza się zorganizowanie turnieju bez licencji, jeśli organizator złoży pisemne zawiadomienie do dyrektora izby skarbowej.

Te zmiany pojawiły się w 2017 roku, ale nawet one nie doprowadziły prawa do stanu idealnego. Dziś, aby otrzymać licencję, firma musi złożyć wniosek i spełnić określone warunki dotyczące zasad gry i nagród za wygraną. Turnieje pokerowe online może organizować tylko Totalizator Sportowy, czyli spółka należąca do państwa.

Wszystko to oznacza, że tylko turnieje wspierane przez państwo będą legalne. Wszystkie inne (pod warunkiem gry online) będą umieszczane w specjalnym rejestrze, a w przyszłości - blokowane.

Udział w takim turnieju pokerowym na pewno będzie opodatkowany: podatkiem dochodowym lub specjalnym podatkiem (od hazardu). Tu leży ciekawa kwestia: obowiązek zapłaty podatku pojawia się tylko wtedy, gdy gracz dotarł do strefy nagród i wygrał prawdziwe pieniądze lub nagrody. Stawka podatku wynosi 25%, łącznie z odliczeniem wpisowego.

Turniej pokerowy za granicą

Od razu należy zaznaczyć, że jeśli gra odbywa się za granicą, ale na serwerach znajdujących się w Polsce, to ta ostatnia jest uznawana za miejsce gry. Dlatego też, jeśli organizator nie posiada licencji, przeprowadzenie takiego turnieju i udział w nim będzie podlegał sankcjom karnym.

Jeśli jednak gra w pokera odbywa się za granicą i biorą w niej udział polscy rezydenci, nie jest objęta ustawą o grach hazardowych, więc nie trzeba płacić podatku (od gier). Trzeba jednak zapłacić inny - od zysków.

Jeśli gra została zorganizowana i odbyła się w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie musisz płacić podatku od zysków. Dotyczy to tylko wygranych w pokerze, niezależnie od ich wysokości.

Jeśli gra odbyła się poza obszarem gospodarczym UE, wygrane zostaną opodatkowane według stawki 10%.

Odpowiedzialność karna

Jak widać na twinspin.pl, dziś w Internecie i w wielu miastach Polski działają nielegalne kasyna na prawdziwe pieniądze, w których odbywają się gry hazardowe i turnieje pokerowe. Wszystkie one podlegają odpowiedzialności karnej z ustawy o grach hazardowych, o ile nie posiadają licencji.

Grzywnę może nałożyć Szef Służby Celno-Skarbowej, a jej wysokość może być różna w zależności od warunków: dla organizatora, bez licencji, będzie to pięciokrotność kwoty podatku licencyjnego, a dla gracza - 100% wygranej kwoty.

W przypadku poważniejszych naruszeń może dojść do odpowiedzialności karnej. W przypadku zorganizowania turnieju pokerowego bez licencji, organizator może zostać ukarany grzywną lub więzieniem do 3 lat. Osobna grzywna grozi tym, którzy dopuszczają do gry osoby niepełnoletnie.