Magazyn
1 lipca 2023 r. ma zostać odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Przypomnijmy epidemia Covid-19 rozpoczęła się w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Pierwsze przypadki infekcji zostały zgłoszone chińskim władzom zdrowia 31 grudnia 2019 roku. Od tego momentu wirus szybko rozprzestrzenił się na inne części Chin, a następnie na inne kraje na całym świecie. Pandemia Covid-19 została oficjalnie ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku.
 
W Polsce pierwszy przypadek zakażenia Covid-19 został potwierdzony 4 marca 2020 roku. W kolejnych tygodniach liczba zachorowań systematycznie rosła, co spowodowało wprowadzenie szeregu środków zaradczych i obostrzeń przez polskie władze.

W marcu 2020 roku wprowadzono stan epidemii, co umożliwiło podjęcie działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięto granice, wprowadzono zakaz zgromadzeń i zamknięcie większości miejsc publicznych, takich jak szkoły, restauracje, kina i teatry. Dodatkowo, wdrożono programy edukacyjne i kampanie społeczne, promujące higienę, noszenie maseczek i dystans społeczny.

W kolejnych miesiącach, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, wprowadzano różne formy obostrzeń, takie jak ograniczenia w podróżach, godziny policyjne, zamknięcie niektórych branż czy nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych.

W związku z dynamicznym rozwojem pandemii, sytuacja była dynamiczna, a władze podejmowały decyzje w oparciu o zalecenia ekspertów i analizę danych epidemiologicznych. Pandemia miała duży wpływ na życie codzienne Polaków, zmieniając rutynę i wprowadzając wiele ograniczeń.

Polska nadal podejmuje działania mające na celu kontrolę i łagodzenie skutków pandemii, takie jak szczepienia, testowanie i monitorowanie sytuacji epidemiologicznej.