Magazyn

5. Sesja Rady Powiatu w Żywcu przyniosła wiele ważnych decyzji, jednak jej końcówka przebiegła w sposób bardzo dynamiczny i zbulwersowała szereg osób, które obejrzały jej zapis w sieci. Powodem takiej sytuacji są informacje przekazane przez radnego Franciszka Dybka, dotyczące sytuacji w Powiatowym Zarządzie Dróg w Żywcu i wynagrodzeń, jakie otrzymuje dyrektor tej instytucji - Jolanta Korczyk. 

 Co nowego ustalono?

Przypomnijmy, że w trakcie 5. Sesji Rady Powiatu w Żywcu podjęto m.in. takie uchwały:

  • Uchwała w sprawie przyjęcie programu rozwoju pieczy zastępczej w Powiecie Żywieckim na lata 2024 - 2026 – podjęta
  • Uchwała w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w Żywcu nr LVIII/591/2024 z dnia 26 lutego 2024 roku w sprawie określenia zadań Powiatu Żywieckiego na 2024 rok, z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznane Powiatowi według algorytmu – podjęta
  • Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu w Żywcu i nadania jej Statutu – podjęta
  • Uchwała w sprawie włączenia publicznego Branżowego Centrum Umiejętności nr 1 w Żywcu w dziedzinie energetyki odnawialnej słonecznej do Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu, ul. Komisji Edukacji Narodowej 3, 34-300 Żywiec – podjęta.

Skarga na Dyrektor PZD


Jednym z punktów sesji, która odbyła się 19 sierpnia 2024 roku było podjęcie uchwały w sprawie uznania skargi na dyrektora PZD w Żywcu w części za zasadną. Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Żywcu - Maciej Pokusa poinformował, że skarga wpłynęła 4 lipca 2024 rokui dotyczyła niewłaściwego sposobu załatwienia skargi z dnia 23 lutego 2024 roku oraz nieprawidłowej i niepełnej odpowiedzi na tę skargę. Skarga została rozpatrzona 26 lipca br., uznając ją za bezzasadną w części dotyczącej nieprawidłowo przeprowadzonego postępowania skargowego i zasadną w części dotyczącej treści otrzymanej odpowiedzi na skargę, w zakresie w  jakim odpowiedź ta nie spełniała wymogów kontrolnych. Komisja uznała, że skarga jest w części zasadna. Po Radnym Pokusie głos zabrała dyrektor Jolanta Korczyk, która przedstawiła tło całej sprawy, wskazując, że skarżący skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego osiem wniosków, z czego sześć (w chwili udzielania tej informacji) zostało oddalonych. Jednocześnie Korczyk zaznaczyła, iż przedmiotowa skarga dotyczyła braku uzasadnienia w udzielonej przez PZD odpowiedzi, którą następinie uzupełniono w kolejnym piśmie do skarżącego, co jednak nie miało wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Po wyjaśnieniach złożonych przez dyrektorkę PZD na mównicę wszedł radny Dybek, który zaznaczył, że jest członkiem komisji, która rozpatrywała skargę. Dybek wyraził zdziwienie, ponieważ komisja pracując na materiale poprosiła Korczyk o informację, czy w rzeczonej sprawie były jakieś orzeczenia, Korczyk stwierdziła że nie, co według Dybka nie było prawdą, gdyż dyrektorka wykonałą apelację od tych orzeczeń, tym samym radny zarzucił Jolancie Korczyk kłamstwo i wprowadzenie komisji w błąd. Dyrektor żywieckiego PZD zaznaczyła, że ma świadomość tego, jak przebiegały prace komisji i że radny Dybek przyniósł na tę komisję "gotowe rozwiązanie", a sam radny w interpelacjach atakuje ją personalnie a nie odnosi się do prowadzonycb przez PZD prac. Po tej wymianie zdań nastąpiło głosowanie, w którym za podjęciem uchwały zagłosowano następująco:

  • Za: 5 radnych
  • Przeciw 14 radnych
  • Wstrzymało się 2 radnych
  • Nie głosowało 3 radnych

Tym samym - uchwała nie została przyjęta.

Wolne wnioski

Jednym z kolejnych punktów 5. sesji Rady Powiatu był punkt Wolne Wnioski. Jako pierwszy zgłosił się radny Franciszek Dybek. Na początku swojej wypowiedzi podkreślił, że interpelacje radnych powiatowych są rozpatrywane w sposób niewłaściwy i krzywdzący dla radnych. Podał w tym wypadku m.in. siebie, informując że od momentu objęcia mandatu radnego powiatowego złożył cztery interpelacje, zaś odpowiedź otrzymał na... jedną. Zaznaczył przy tym, że o ile odpowiedź udzielona przez starostę Adriana Midora jest pełna i nie budzi zarzutów, o tyle odpowiedź od dyrektor PZD w Żywcu jest nie do przyjęcia.

"Trzymajcie się mocno za krzesła"


Kontynując swoją wypowiedź Dybek wyjaśnił dlaczego zainteresowała go sprawa Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu. Powodem tym są wynagrodzenia i premie otrzymywane przez dyrektor Korczyk oraz sposób zatrudniania pracowników na kluczowych stanowiskach. "Trzymajcie się mocno za krzesła" - zwrócił się do obecnych na sali sesyjnej dyrektorów wydziałów Starostwa, obecnych na sali sesyjnej, po czym podał następujące kwoty, zaznczając, że Jolanta Korczyk obejmuje stanowisko od 1 lipca 2023 roku. Podane przez Dybka kwoty to:

  • miesięczna pensja brutto - około 8300 zł
  • miesięczna premia 600 zł


Na osobną uwagę zasługują nagrody przyznane Jolancie Korczyk na przestrzeni krótkiego okresu:

  • na przełomie stycznia i lutego 2024 roku - 6000 zł;
  • wrzesień 2023 roku - 21000;
  • listopad 2023 roku 15000;
  • grudzień 10000.

W trakcie gdy radny Dybek wymieniał te kwoty, głos zabrała radna Aleksandra Legierska, informując że radnych w ogóle to nie interesuje... Jednocześnie Dybek poinformował, że zawiadomi o wspomnianych faktach, dotyczących tych kwot, odpowiednie organy. 

"Od 1918 roku kobiety mają prawa wyborcze, a jednak wciąż są dyskryminowane" 

Sprawa wynagrodzeń, nagród i premi nie była jednak jedynym zarzutem wobec Jolanty Korczyk, które zasygnalizował radny Franciszek Dybek. Osobną kwestią są osoby zatrudnione na kluczowych stanowiskach w żywieckim PZD. Jak poinformował Franciszek Dybek - stanowiska te są obsadzone w zdecydowanej większości przez osoby zamieszkujące południową część powiatu żywieckiego. Dybek zapytał również o jednego z pracowników, zatrudnionego poza godzinami urzędowania PZD i jego wynagrodzenie. W odpowiedzi na to Korczyk poinformowała, że od roku 1918 kobiety mają prawa wyborcze, a mimo to są dyskryminowane. Jednocześnie wskazała, że jako dyrektor buduje zespół ludzi, który jest fachowy i profesjonalny, co wymaga dostosowywania czasu pracy do pracowników i ich indywidualnej sytuacji.

"Cyrk w cyrku"


Ostatnie minuty sesji były coraz bardziej nerwowe. Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta, po kilku upomnieniach skierowanych do radnego Dybka, zabrał mu głos, stwierdzając że trwająca wymiana zdań jest "cyrkiem z rady" oraz że obrady nie są przesłuchaniem a samo posiedzenie powinno służyć sprawom ważnym dla Powiatu. Po tym upomnieniu Franciszek Dybek otrzymał prawo głosu, wykorzystując go zapytał o zatrudnienie członka rodziny dyrektor PZD w jednej z firm, która świadczy usługi dla żywieckiego PZD. To pytanie pozostało jednak bez odpowiedzi, mimo próśb Jolanty Korczyk, która poprosiła o doprecyzowanie pytania. Przewodniczący Sypta zamknął sesję, tym samym nie dopuszczając do głosu innych radnych, co wzbudziło niesmak wśród radnych, którzy zamierzali w tym dniu zabrać głos. 

Stanowisko Starostwa Powiatowego w Żywcu

Wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Żywcu zapytanie w tej sprawie. 

Poprosiliśmy o informacje na temat:
- czy podane kwoty są zgodne z faktami?
- jakie jest uzasadnienie przyznanych nagród dla dyrektor Jolanty Korczyk, szczególnie przyznanych od września 2023 roku do grudnia 2023 roku?
- radny Franciszek Dybek w swoim wystąpieniu informuje o pracowniku PZD, zatrudnionym w godzinach od 17:00 do 21:00. Czy informacja ta jest zgodna z faktami, a jeśli tak, to na jakim stanowisku osoba ta była zatrudniona (pracownik administracyjny, specjalista itp.) i czym podyktowana była decyzja o zatrudnieniu poza godzinami urzędowania PZD.
- czym podyktowana była decyzja przewodniczącego Rady Powiatu Wiesława Sypty o zamknięciu 5. sesji Rady Powiatu po wystąpieniu radnego Dybka i niedopuszczenie do wypowiedzi w wolnych wnioskach innych radnych. 


W odpowiedzi na skierowane pytania, Starostwo Powiatowe w Żywcu poinformowało:

Wysokość zarobków Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu stanowi informację publiczną, która jest zawarta w oświadczeniu majątkowym, które jest jawne i dostępne w Internecie.
Wysokość zarobków, w tym wysokość otrzymywanych premii, jest wynikiem pozytywnej oceny pracy Dyrektor PZD przez Zarząd Powiatu, a także wykonywania nadzorów inwestorskich przez naszą jednostkę bez konieczności zlecania ich inspektorom zewnętrznym, co przekłada się na realne korzyści finansowe dla Powiatu.
Należy również podkreślić, że od czasu objęcia funkcji Dyrektora PZD (wcześniej p.o. Dyrektora PZD) nie powołano Zastępcy. Przez ostatnie kilkanaście lat Dyrektor PZD zawsze miał swojego Zastępcę, który znacząco odciążał go w wypełnianiu obowiązków. Brak Zastępcy sprawia, że zakres obciążenia obowiązkami związanymi z zarządzaniem PZD jest prawie dwukrotnie większy. Obecnie Dyrektor PZD zarządza zespołem liczącym 33 pracowników.
Często zdarza się, że Dyrektor PZD pracuje znacznie więcej niż ustawowe 8 godzin dziennie. Poza godzinami czasu pracy urzędu uczestniczy w spotkaniach, objazdach dróg, odbiorach robót, posiedzeniach komisji, itd. Z tytułu pracy w nadgodzinach oczywiście nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia.
Jeżeli chodzi o zatrudnienie jednego z pracowników poza godzinami pracy Urzędu to zgodnie z kodeksem pracy, art. 142, rozkład czasu pracy może zostać ustalony z pracownikiem indywidulanie na jego pisemny wniosek. W wypadku tego pracownika jego sytuacja osobista przemawiała za udzieleniem zgody na wyznaczenie godzin pracy poza godzinami urzędowania PZD, na co też wyraziła zgodę Dyrektor PZD.
Przewodniczący Rady Powiatu w Żywcu kierując się daleko idącą troską o porządek i powagę obrad oraz poziom merytoryczny dyskusji podjął decyzję o zakończeniu obrad sesji. Zakończenie sesji nie oznacza braku możliwości zadania pytań przez Radnych Powiatu. W każdej chwili Radni Powiatu Żywieckiego mogą to uczynić składając pismo do Zarządu Powiatu lub Starosty.
Zarząd Powiatu w Żywcu odnosząc się do zaistniałej sytuacji wyraża głębokie rozczarowanie poziomem wystąpienia i przyzwoitości Radnego Powiatu Franciszka Dybka, który zamiast zajmować się sprawami społecznymi służącymi mieszkańcom Żywiecczyzny publicznie i bezpodstawnie postawił zarzuty Dyrektor PZD - poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu.