Magazyn

Przedszkole nr 1 w Żywcu z oddziałami integracyjnymi zachęca do oddawania drobnych elektrośmieci w ramach programu edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci". 

Bezpłatnie odbierany jest zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Zbiórka w budynku przedszkola przy ul. KazimierzaTetmajera 77 w Żywcu. 

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie.

W Przedszkolu na bieżąco prowadzona jest zbiórka baterii oraz sprzętu małogabarytowego (do 50 cm) m.in:urządzenia gospodarstwa domowego np. żelazka, miksery, suszarki, lokówki, drobny sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, drobne narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, wyroby medyczne, przyrządy stosowane do monitorowania i kontroli, kamery zegarki i zegary, sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny np. telefony, kalkulatory kieszonkowe, laptopy i drukarki.

Data zbiórki sprzętów wielkogabarytowych zostanie wyznaczona w późniejszym terminie.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” powstał w roku 2011 z inicjatywy ElektroEko. W pierwszym etapie obejmował działania lokalne, na terenie Warszawy, ale już w kolejnym roku osiągnął zasięg ogólnopolski z bardzo dużym zainteresowaniem szkół i przedszkoli działaniami na rzecz edukacji ekologicznej. Program działa nieprzerwanie i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru, oraz budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów jako elementu niezbędnego w procesie ochrony środowiska naturalnego.

„Moje miasto bez elektrośmieci” to nieszablonowa edukacja, która oferuje uczestnikom, w ramach autorskiego Funduszu Oświatowego, możliwość wyposażania placówek w nowoczesne pomoce i wyposażenie sal w zamian za uzbierane elektrośmieci .

przed

Zasady działania Funduszu Oświatowego

Zasady działania Funduszu Oświatowego są bardzo proste:

  • placówka oświatowa (przedszkole, szkoła podstawowa) realizuje program edukacyjny,
  • placówka oświatowa (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa) realizuje aktywnie zbiórki elektrośmieci,
  • wszystkie zebrane elektrośmieci są bezpłatnie odbierane przez ElektroEko i przekazywane do przetworzenia,
  • masa zebranych elektrośmieci przeliczana jest na punkty (przeliczenia dokonuje ElektroEko zgodnie z Regulaminem Funduszu Oświatowego),
  • za zebrane elektrośmieci placówka oświatowa otrzymuje punkty, tj. 1 pkt za każdy zebrany 1 kg elektrośmieci,
  • punkty kumulowane są na indywidualnym koncie placówki oświatowej dostępnym po zalogowaniu na stronie internetowej programu www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl,
  • indywidualne konto placówki oświatowej tworzone jest po realizacji pierwszej zbiórki, zaś login i hasło do konta wysyłane są na adres e-mail Koordynatora,
  • zebrane punkty wymieniane są przez placówki oświatowe na pomoce dydaktyczne z „Katalogu pomocy oświatowych”,
  • pomoce dydaktyczne dostarczane są bezpłatnie bezpośrednio do placówki oświatowej.

Autor: Dominika Haczek