Magazyn

29 stycznia 2024 r. w klasztorze sióstr klarysek w Sandomierzu po długiej chorobie zmarła s. Zofia Tracz (l. 88), fundatorka klasztorów klarysek w Skaryszewie i w Sandomierzu. Pogrzeb śp. siostry odbędzie się w sobotę 3 lutego. Pochodziła z Radziechów w powiecie żywieckim.

Msza św. pogrzebowa będzie celebrowana w kaplicy klasztornej sióstr o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię poprzedzi Różaniec o g. 10.00. Ciało zmarłej zostanie złożone w grobie na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.

Zofia Tracz urodziła się 12 marca 1935 r. w Radziechowach k. Żywca. 31 maja 1955 r. wstąpiła do klasztoru sióstr klarysek w Krakowie. 26 października 1958 r. złożyła profesję czasową, a 29 października 1961 r. – profesję wieczystą.

W klasztorze pełniła urząd ksieni przez 21 lat, najpierw w Krakowie przez 12 lat, a potem w Skaryszewie 9 lat. W Krakowie posługiwała też jako mistrzyni nowicjatu, a także jako ekonomka.

Dzięki Bożej pomocy i osobistym zaletom zdołała pozyskać ofiarodawców i odnowiła klasztor Sióstr Klarysek i kościół św. Andrzeja w Krakowie. Jest też fundatorką klasztorów w Skaryszewie i Sandomierzu.

Źródło informacji: Robert Karp / Diecezja Bielsko-Żywiecka
Zdjęcie: Diecezja sandomierska