Zobacz kometę!

Zobacz kometę!

W ostatnich dniach na niebie nad naszym regionem możemy podziwiać jasną kometę. Warto spojrzeć w niebo, gdyż to niezwykłe widowisko wkrótce przestanie być widoczne.

Na niebie nad Żywiecczyzną możemy dostrzec jasną kometę. Jak w rozmowie z naszą redakcją podkreśla pochodzący z Żywca polski astronom i odkrywca wielu komet i planetoid Michał Kusiak - jest to odkryta w marcu tego roku przez mały kosmiczny teleskop służący do śledzenia planetoid i komet, stąd jej nazwa, C/2020 F3 NEOWISE.

Obecnie znacznie lepiej kometa jest widoczna na niebie porannym około godziny 2:30/3:00, świecąc nisko nad północno wschodnim horyzontem. Niedaleko dwóch jasnych punktów, którymi są gwiazda Kapella i planeta Wenus.

Za kilka dni stanie się całkiem dobrze widoczna także na niebie wieczornym gołym okiem widać ją dość łatwo, gdzie zauważalny jest warkocz o długości kilku średnic naszego Księżyca. W takim stanie powinna być jeszcze przez tydzień. Potem do jej obserwacji warto juz mieć małą lornetkę - podkreśla Michał Kusiak.

Zdjęcie: Michał Kusiak i Monika Ponikiewska


Drukuj   E-mail