Magazyn

Tradycyjnie w samo południe 1 stycznia 2022 roku kolędnicy z zespołu obrzędowego Jukace wbiegli od strony dzielnicy Zabłocie do połowy mostu nad Sołą w Żywcu.

Jukace rozpoczęli kolędowanie wieczorem 31 grudnia 2021 r. i wędrowali po dzielnicy Zabłocie składając życzenia w domach i na imprezach sylwestrowych.

1 stycznia 2022 r. o godzinie 5:00 uczestniczyli w mszy św. "Dziadowskiej" w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Około godziny 11:30 na ulicy Dworcowej zebrała się grupa Jukacy i w radosnej atmosferze, pośród wystrzałów z batów i dźwięków dzwonków składali życzenia mieszkańcom i turystom. Jukace przebiegli w stronę mostu nad Sołą, łączącego dzielnicę Zabłocie z Żywcem i zgodnie z tradycją dobiegli do jego połowy. Ponownie grupa zebrała się na skrzyżowaniu "Pod Góralem", skąd wyruszyła by dalej składac życzenia mieszkańcom Zabłocia. Kolejny raz tradycji stało się zadość, a jak szczególnie tradycja ta jest pielęgnowana wśród mieszkańców Zabłocia świadczy obecność najmłodszego Jukaca - Leona, którego możecie zobaczyć w naszej transmisji z dzisiejszego wydarzenia.

Przeczytaj też: Skąd wzięło się określenia skrzyżowania "Pod Góralem"?